Trump i Duda na spotkaniu w Białym Domu
źródło: wpolityce.pl

W środę, 12.06, w USA w Waszyngtonie podpisana została deklaracja w sprawie obronności przez prezydentów Andrzeja Dudę i Donalda Trumpa. Ma ona wiązać Polskę z USA na kolejne dziesięciolecia.

Deklaracja w sprawie obronności - Trump i Duda
źródło: tvn24.pl

Deklaracja „ma pomagać całemu Sojuszowi”

Postanowienia deklaracji mają nie tylko wspierać obronność Polski czy interesy USA, ale pomagać całemu Sojuszowi Północnoatlantyckiemu. Podkreślił to starszy analityk “Polityki Insight” Marek Świerczyński. Odnosił się do podpisanego w środę przez prezydentów Trumpa i Dudę dokumentu dotyczącego współpracy obronnej. – Wiąże nas to na całe dziesięciolecia – podaje tvn24.pl.

Polska para prezydencka odwiedziła w środę USA, a ich pierwszym celem było spotkanie w Białym Domu. Tutaj podpisana została deklaracja w sprawie polsko-amerykańskiej współpracy obronnej. – To jest pewien pakiet rozwiązań, pakiet decyzji, który stopniowo, coraz bliżej wiąże nas pod względem nie tylko obronnym, ale również strategicznym ze Stanami Zjednoczonymi. I to wiąże nie tylko na krótką metę, ale wręcz dziesięciolecia komentuje Świerczyński we „Wstajesz i wiesz”.

Prezydent Polski i prezydent Ameryki podpisują wspólny dokument
źródło: wiadomosci.onet.pl

Co daje deklaracja?

Świerczyński podsumowuje całość założeń, które wynikają z dokumentu. Mówi o tym, że poza dodatkowym tysiącem amerykańskich żołnierzy “najistotniejsze pod względem wojskowym jest umiejscowienie na stałe dowództwa szczebla dywizyjnego sił lądowych USA”. – Takie dowództwo funkcjonuje od mniej więcej dwóch lat w Poznaniu. Na zasadzie tymczasowego, wysuniętego komponentu dowodzenia. Ma być rozbudowane i umiejscowione w Polsce na stałe”.

Ponadto mówi też o budowie bazy, która miałaby umożliwić szybkie przerzucenie drogą lotniczą dużej ilości wojsk. Czy to w czasie kryzysu, czy ćwiczeń.

Ostatnim wskazanym elementem jest ustanowienie na stałe komponentu rozpoznawczego, opartego na bojowych aparatach latających MQ-9 Reaper. Stany Zjednoczone zamierzają udostępniać Polsce informacje uzyskane w wyniku działań tej eskadry w celu wspierania naszych założeń obronnych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.