palenie

Uzależnienie od nikotyny to jeden z najpowszechniejszych i najbardziej tolerowanych w społeczeństwie nałogów. Jednak wiadomo, że palenie jest bardzo szkodliwe dla zdrowia. Wiedzą o tym również sami palacze. 80 procent z nich deklaruje chęć wyjścia z nałogu. Obecnie na rynku znajduje się wiele produktów mających za zadanie pomóc w tym trudnym procesie. Są to między innymi plastry, tabletki oraz poradniki motywacyjne. Jednakże najważniejszym czynnikiem, który wpływa na szybkość oraz skuteczność rzucania palenia jest chęć i zaangażowanie samej osoby uzależnionej. Chcąc uświadomić rzucających nałóg palaczy oraz osoby, których bliscy to robią, przedstawiamy listę zaskakujących powodów, dlaczego warto przestać sięgać po papierosy.

1. Jedyny legalnie sprzedawany produkt, o takim działaniu

W składzie papierosów znajdziemy nie tylko nikotynę, lecz również szereg toksycznych substancji chemicznych. Mimo tego, są one jedynymi na świecie produktami o udowodnionym działaniu rakotwórczym legalnie sprzedawanymi w sklepach. Osoby uzależnione od nikotyny są bardziej narażone na wystąpienie między innymi raka płuc, przełyku i krtani, wargi, języka, jamy ustnej oraz trzustki. Dodatkowo, dopiero po 10 latach od rzucenia palenia odnotowuje się znaczące zmniejszenie zagrożenia nowotworem.

2. Przejrzyj na oczy!

Jednym z najrzadziej wymienianych skutków nałogowego palenia jest powodowane przez nie zwiększenie częstotliwości występowania chorób oczu. Dym papierosowy jest częstą przyczyną podrażnień oczu, zapalenia spojówek, a także problemów z nadmiernym łzawieniem. W przypadku osób uzależnionych od nikotyny od wielu lat istnieje również podwyższone ryzyko pojawienia się zwyrodnienia plamki żółtej – choroby, która pozbawia widzenia centralnego, tym samym uniemożliwiając dotkniętemu przypadłością wykonywanie codziennych czynności, takich jak czytanie, czy prowadzenie samochodu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.