Uzależnienie od nikotyny to jeden z najpowszechniejszych i najbardziej tolerowanych w społeczeństwie nałogów. Jednak wiadomo, że palenie jest bardzo szkodliwe dla zdrowia. Wiedzą o tym również sami palacze. 80 procent z nich deklaruje chęć wyjścia z nałogu. Obecnie na rynku znajduje się wiele produktów mających za zadanie pomóc w tym trudnym procesie. Są to między innymi plastry, tabletki oraz poradniki motywacyjne. Jednakże najważniejszym czynnikiem, który wpływa na szybkość oraz skuteczność rzucania palenia jest chęć i zaangażowanie samej osoby uzależnionej. Chcąc uświadomić rzucających nałóg palaczy oraz osoby, których bliscy to robią, przedstawiamy listę zaskakujących powodów, dlaczego warto przestać sięgać po papierosy.
1. Jedyny legalnie sprzedawany produkt, o takim działaniu
W składzie papierosów znajdziemy nie tylko nikotynę, lecz również szereg toksycznych substancji chemicznych. Mimo tego, są one jedynymi na świecie produktami o udowodnionym działaniu rakotwórczym legalnie sprzedawanymi w sklepach. Osoby uzależnione od nikotyny są bardziej narażone na wystąpienie między innymi raka płuc, przełyku i krtani, wargi, języka, jamy ustnej oraz trzustki. Dodatkowo, dopiero po 10 latach od rzucenia palenia odnotowuje się znaczące zmniejszenie zagrożenia nowotworem.
- Instagram miejscem spełnienia? Top 3 Instagramerów, którzy zdjęciami zmieniają postrzeganie świata
- Bitwa pod Grunwaldem – czy wiesz co tak naprawdę wydarzyło się 610 lat temu?
2. Przejrzyj na oczy!
Jednym z najrzadziej wymienianych skutków nałogowego palenia jest powodowane przez nie zwiększenie częstotliwości występowania chorób oczu. Dym papierosowy jest częstą przyczyną podrażnień oczu, zapalenia spojówek, a także problemów z nadmiernym łzawieniem. W przypadku osób uzależnionych od nikotyny od wielu lat istnieje również podwyższone ryzyko pojawienia się zwyrodnienia plamki żółtej – choroby, która pozbawia widzenia centralnego, tym samym uniemożliwiając dotkniętemu przypadłością wykonywanie codziennych czynności, takich jak czytanie, czy prowadzenie samochodu.
- Największy przebój lata – czyli Grand Prix Polskiej Ligi Siatkówki
- COVID-19 i praca zdalna – szokująca wypowiedź rosyjskiego polityka
-
Promieniowanie UV – jak uniknąć jego szkodliwego wpływu na organizm?
3. Zaburzone hormony a palenie tytoniu
Palenie negatywnie wpływa na pracę tarczycy. Z tego powodu wielu uzależnionych od nikotyny dotyka niedoczynność lub nadczynność tarczycy, choroba Gravesa-Basedowa, a także rak. Według Światowej Organizacji Zdrowia aż 30% nowotworów trzustki jest spowodowane paleniem papierosów.
4. Palenie a bezpłodność kobiet
Kobiety, które zaczęły palić przed osiemnastym rokiem życia i wypalają ponad 20 papierosów dziennie znajdują się w grupie narażonej na częstsze występowanie bezpłodności. Ponadto, jak wszyscy wiemy palenie w trakcie ciąży ma często tragiczne konsekwencje – może prowadzić do zespołu nagłej śmierci noworodka, urodzenia dziecka o zbyt niskiej masie, niedotlenienia płodu albo poronienia.
5. Zdrowie bliskich w niebezpieczeństwie
Nie tylko palenie czynne jest szkodliwe. Biernie wdychany dym tytoniowy zawiera 35 razy więcej dwutlenku węgla i 4 razy więcej nikotyny niż dym trafiający do płuc aktywnych palaczy. Dlatego też osoby z otoczenia palaczy również są bardziej narażone na zachorowanie na szereg przypadłości. Ponadto, obserwacja palących rodziców utrwala u dzieci pozytywne skojarzenia z papierosami i zwiększa szanse, że one również w przyszłości po nie sięgną.