Na Polakach ciąży dług publiczny, który o 0,34 bln zł przekracza nasze oszczędności. Na koniec pierwszego kwartału tego roku polskie gospodarstwa domowe miały odłożone 1,08 bln zł – wynika z danych firmy Analizy Online, które publikuje „Puls Biznesu”.

Polskie monety.

Statystyczny Kowalski miał uskładane 28,4 tys. zł, trzy razy więcej niż 10 lat temu i o 9,4 proc. więcej niż przed rokiem.

Polacy odkładają, bo są ostrożni z natury – czytamy w gazecie. Dlatego w okresie koniunktury gospodarczej przewidywali, że kiedyś ona się skończy i odkładali część uzyskanej podwyżki dochodów na przyszłość. Podobnie zachowali się, gdy w UE nadszedł kryzys wywołany przez bankowców – zacisnęli pasa i mieli większą determinację do odkładania pieniędzy.Prawie połowę oszczędności mamy ulokowane na depozytach bankowych. Na drugim miejscu są OFE, gdzie PRZYMUSOWO uskładano 270 mld zł.

Nasze oszczędności nie pokrywają długu publicznego a oprócz zadłużenia wewnętrznego mamy jeszcze ponad bilion złotych długu zagranicznego!

Wg danych Narodowego Banku Polskiego na koniec kwietnia 2013 r. zadłużenie gospodarstw domowych w bankach wynosiło 543 mld zł, plus ok. 20 mld zł w sektorach pozabankowych.

na podstawie: PAP
źródło: wolnemedia.net

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.