Euromajdan foto rebelya.pl

Informowaliśmy na naszym portalu o zniszczeniu pomnika Polaków zamordowanych w 1944 roku we wsi Huta Pieniacka. Na antenie Radia Maryja sprawę skomentował doktor Dariusz Kucharski.

W mediach pojawiły się zdjęcia, na których widać rozbity krzyż i tablice pomnika zamalowane barwami flag Ukrainy i Ukraińskiej Powstańczej Armii z literami SS. Zdaniem historyka doktora Dariusza Kucharskiego wszystkiemu winna jest polityka przemilczania ludobójstwa na Wołyniu.

Od wielu lat brak było stanowczego stanowiska polskich władz. Niestety tematyka ludobójstwa dokonywanego przez środowiska nacjonalistów ukraińskich, szczególnie spod znaku UPA, na ludności polskiej, ale i nie tylko, była przemilczana i traktowana, jako temat nieważny, ewentualnie bardzo trudny i nie należy go ruszać. To są właśnie konsekwencje pewnych zaniechań w polityce historycznej z polskiej strony, które w tym momencie skutkują tym, iż polska strona starając się podnosić polskie zagadnienia, te tematy trudne w relacjach polsko-ukraińskich, spotyka się z dużym sprzeciwem – stwierdził Kucharski.

Historyk dodał, że potrzebujemy zdecydowanej polityki historycznej, a naszym obowiązkiem jest dbanie o godność i honor wymordowanej polskiej ludności.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.