Foto: narodowcy.net

 W liście który na początku kwietnia skierował do Ojca Świętego Franciszka zwierzchnik katolików obrządku melchickiego patriarcha Grzegorz III pada stwierdzenie, że cierpienie syryjskich chrześcijan przypomina drogę krzyżową. Chrześcijanie muszą się zmagać z podobnym cierpieniem w wielu krajach, szczególnie muzułmańskich.

Foto: narodowcy.net

Znakiem rozpoznawczym syryjskich rebeliantów są gwałty na chrześcijańskich kobietach, porwania i mordy na niewinnych ludziach. Zachętą do takich działań są m.in. słowa szejka Yasir al-Ajlawni, który przekonuje, że przestępstwa seksualne na chrześcijankach nie są sprzeczne z islamem. Jak informuje organizacja Open Doors zajmująca się pomocą prześladowanym na całym świecie chrześcijanom: „Celem rebeliantów jest prowadzenie „świętej wojny“, a także obalenie reżimu prezydenta Assada, utworzenie kalifatu pod prawem koranicznym. Syryjscy chrześcijanie są na celowniku dobrze zorganizowanych i uzbrojonych fanatyków muzułmańskich.„.

Podobnie ma się sytuacja w Libii. Tam, mimo ustania wojny domowej, zbrojne grupy nadal działają w całym kraju. Przedmiotem ich ataków są w szczególności mniejszości religijne, w tym chrześcijańska. O ile w Syrii przed wybuchem rebelii sytuacja chrześcijan, ze względu na obowiązującą zasadę świeckiego państwa nie była taka zła, to w Libii także reżim Muamara Kaddafiego był nastawiony wrogo do chrześcijan.

Mniej znanym, ale równie groźnym miejscem prześladowań chrześcijan jest Republika Środkowoafrykańska. Od grudnia 2012 roku kraj ogarnęła zbrojna rebelia prowadzona przez muzułmańskie ugrupowanie Seleka. Rebelianci dokonują rabunków na tubylcach, ale także i w międzynarodowych organizacjach i ośrodkach misji katolickich. O wydarzeniach z RSA można przeczytać w stale aktualizowanym blogu Gabrieli Durczyk, polskiej świeckiej misjonarki przebywającej w tym kraju, pod adresem: http://przezywam.blogspot.com/

Mimo milczenia większości mediów wielu pamięta o cierpiących prześladowania chrześcijanach. Organizacja Open Doors na początku kwietnia rozpoczęła projekt „Syria 2013”, którego celem jest zebranie 2 milionów  € potrzebnych do niesienia pomocy humanitarnej. Natomiast środowiska skupione wokół inicjatywy Europejski Front dla Syrii 15 czerwca będą w Rzymie manifestować solidarność z Syrią i Baszarem al-Assadem. Więcej informacji o tej manifestacji można znaleźć na stronie tego wydarzenia na Facebooku: https://www.facebook.com/events/150469651790795/

źródło: opendoors.pl, nacjonalista.pl, geopolityka.org, Tygodnik Katolicki „Niedziela” nr 16/2013