Sejmowa komisja polityki społecznej i rodziny pozytywnie zaopiniowała prezydencki projekt ustawy wprowadzającej niższy wiek emerytalny od pierwszego października 2017 roku.

Projekt zakłada obniżenie wieku emerytalnego do 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn. Za jego przyjęciem głosowało 20 posłów, 4 przeciw, 1 wstrzymał się od głosu.

Jan Mosiński z PiS-u stwierdził, że chciałby, aby Sejm jak najszybciej zajął się projektem ustawy ws. emerytur. „Czas ucieka, mamy już listopad i nie chciałbym, abyśmy musieli dokonywać zmian w terminie wejścia w życie ustawy” – powiedział. Dodał, że jeżeli zgodę wyrazi marszałek Sejmu, projekt będzie procedowany w ramach drugiego czytania nawet dzisiaj.

Mosiński tłumaczył, że ustawa wejdzie ewentualnie w życie ze zwłoką w dniu 1 października 2017 roku z powodu potrzeby dopasowania do niej ZUS-owskiego programu komputerowego.

Przewodnicząca komisji Beata Mazurek z PiS-u stwierdziła: „Nie pozostaje nam nic innego, jak cieszyć się z tego, że to kolejny krok ku temu, że zrealizujemy swoje obietnice wyborcze. Doprowadzamy do wieku emerytalnego 60, 65 lat”.

Prezydencki projekt był zapowiadany w kampanii wyborczej Andrzeja Dudy. Trafił do Sejmu pod koniec listopada zeszłego roku, a pierwsze czytanie odbyło się podczas posiedzenia Sejmu na początku grudnia. W połowie stycznia komisja polityki społecznej przeprowadziła publiczne wysłuchanie projektu.

Obecnie wiek emerytalny wynosi 67 lat niezależnie od płci i jest podnoszony stopniowo: kobiety osiągną go w 2040 r., a mężczyźni w 2020 r.