6 sierpnia 2015 roku Andrzej Duda został zaprzysiężony na urząd prezydenta RP i rozpoczął swoją pięcioletnią kadencję.

Duda pokonał ubiegającego się o reelekcję Bronisława Komorowskiego w drugiej turze wyborów 24 maja 2015 roku. Zdobył wówczas 51,55 procent głosów.

Andrzej Duda w czasie roku prezydentury podpisał ponad 200 ustaw. Do Sejmu skierował pięć projektów, m.in. zapowiadane w kampanii projekty dotyczące obniżenia wieku emerytalnego, podniesienia kwoty wolnej od podatku czy projekt tzw. ustawy frankowej. Zawetował cztery ustawy, a dwie skierował do Trybunału Konstytucyjnego.

Głowa państwa z ramienia Prawa i Sprawiedliwości złożyła dotąd 29 wizyt zagranicznych. Najwięcej razy Duda odwiedził Niemcy (cztery) i Słowację (trzy). W czasie roku prezydentury Andrzeja Dudy wizyty w Polsce złożyło 12 głów państw i szefów rządów.

„Wydaje się, że prezydent Andrzej Duda bardzo dobrze wszedł w ten pierwszy rok. Prezydent ma dobry kontakt z opinią publiczną, jest jednym z lepszych mówców w polskiej polityce. Przemówienia wygłasza z głowy i nie stroni od ludzi” – podsumował ekspert do spraw komunikacji Andrzej Pomarański.