3c92a370479650fd5a6abcf22d79264f8be4d20362f5202855ad4de87d44292cW małej miejscowości Ljungby tamtejsza dyrektor szkoły średniej zakazała podczas zakończenia roku szkolnego odśpiewania hymnu oraz eksponowania przez uczniów flag narodowych.

W całej Szwecji kończący szkołę licealiści zakładają kapelusze marynarzy oraz elementy akcesoriów w kolorze flagi narodowej. W Szwecji takie świętowanie to tradycja – obecnie została zakazana w jednej ze szkół na południu kraju, gdzie występuje wysoki odsetek imigrantów.

Jedna z klas proponowała wersję hymnu w wykonaniu Zlatana Ibrahimovica, który nieco zmienił tekst, aby bardziej uwzględniał wielokulturowy „dorobek” Szwecji. Dyrektor Jimmie Nilsson również na taką wersję nie wyraziła zgody.

Nilsson swój zakaz argumentuje tym, że „tego rodzaju symbole mogą być źle zrozumiane”. Stwierdza, że ważne jest, aby dyskutować na temat równości każdego człowieka. Dla lokalnej stacji P4 Kronoberg powiedziała: „Nie chcemy, aby ktokolwiek czuł się urażony w tym radosnym dniu.”

To nie pierwszy tego typu przypadek. Do podobnych wniosków doszła Szkoła Podstawowa „Söndrumsskolan” znajdująca się w Halmstad, która wówczas zakazała używania i noszenia szwedzkiej flagi w jakiejkolwiek postaci, gdyż może ona obrażać uczniów o tzw. „zagranicznym pochodzeniu”.

źródło: thelocal.se

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.