Dokładnie 75 lat temu miało miejsce powstanie warszawskie. Powstanie, które miało odmienić losy II wojny światowej. Największa akcja zbrojna podziemia w okupowanej przez Niemców Europie. Trwają uroczystości związane z obchodami tej ważnej dla Polaków rocznicy.

Powstanie Warszawskie uznawane jest za jedno z najważniejszych wydarzeń w najnowszej historii Polski. Ze względu na jego tragiczne skutki kwestia zasadności decyzji o rozpoczęciu zrywu pozostaje nadal przedmiotem debat i gorących polemik. W szczególności mówiąc o olbrzymich stratach ludzkich i materialnych. Jednakże potrafimy uczcić pamięć powstańców. Dziś w Warszawie tradycyjnie odbył się marsz. W dodatku o 17.00, w godzinę „W”, o której 75 lat temu wybuchło Powstanie Warszawskie, w stolicy rozległ się dźwięk syren. W hołdzie uczestnikom zrywu. Na minutę na ulicach przystanęli przechodnie, zatrzymały się samochody, tramwaje, autobusy.

Politycy oddają hołd.

Przed pomnikiem Gloria Victis na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach przedstawiciele władz oddali hołd powstańcom warszawskim. W tym prezydent Andrzej Duda i premier Mateusz Morawiecki. Pojawili się także weterani i inni mieszkańcy Warszawy. W uroczystości uczestniczyli również m.in. wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński, szef MON Mariusz Błaszczak, minister spraw wewnętrznych i administracji Elżbieta Witek, a także prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski. Rafał Trzaskowski powiedział podczas uroczystości przy Pomniku Polskiego Państwa Podziemnego i Armii Krajowej, że „jak byśmy nie byli podzieleni, stoimy tutaj wszyscy razem”. „To jest też testament waszej siły, że nikt by się chyba nie odważył, żeby być osobno w tym dniu, przez szacunek dla was i dla tego, co zrobiliście dla Polski, w tym dniu musimy być razem, i zawsze będziemy razem” – dodał.

Krótkie przypomnienie historii.

Wystąpienie zbrojne trwało od 1. sierpnia do 3. października 1944 r. Zostało zorganizowane przez Armię Krajową w ramach akcji „Burza”. Było połączone z ujawnieniem się i oficjalną działalnością najwyższych struktur Polskiego Państwa Podziemnego. Była to największa akcja militarna AK. Powstanie warszawskie było wymierzone militarnie przeciw Niemcom, a politycznie przeciw ZSRR oraz podporządkowanym mu polskim komunistom. Powstańcom wsparcie wysłali Stany Zjednoczone oraz Wielka Brytania. Natomiast miało ono charakter ograniczony i nie wpłynęło w istotny sposób na sytuację w Warszawie. W rezultacie słabo uzbrojone oddziały powstańcze przez 63 dni prowadziły samotną walkę z przeważającymi siłami niemieckimi, zakończoną kapitulacją 3 października 1944 roku.