Z udziałem prezydentów Polski Andrzeja Dudy i Niemiec Franka-Waltera Steinmeiera dziś nad ranem w Wieluniu (woj. łódzkie) rozpoczęły się obchody 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej i zbombardowania tego miasta. Uroczystości odbyły się również na Westerplatte, gdzie obecny był premier Mateusz Morawiecki.

– Chylę czoła przed ofiarami niemieckiej tyranii i proszę o przebaczenie – powiedział w Wieluniu prezydent Niemiec po polsku. – Pamiętając o historii będziemy mogli budować przyjaźń Polaków i Niemców – stwierdził prezydent Andrzej Duda. – Niech żyje wolność, demokracja, ludzie sprawiedliwości i pokoju.

Obchody odbyły się również w Warszawie.

W Warszawie rozbrzmiały kościelne dzwony. Prezydenci Polski i Niemiec oraz wiceprezydent USA uderzyli w odlany specjalnie na tę uroczystość dzwon „Pamięć i Przestroga”. W imieniu wszystkich delegacji goszczących w Polsce złożono jeden, wspólny wieniec na płycie Grobu Nieznanego Żołnierza. Na pl. Piłsudskiego odbyła się defilada. Został oddany także salut narodowy. To 21 strzałów armatnich.

Głos zabrał też wiceprezydent Stanów Zjednoczonych, Mike Pence.

– Jako wiceprezydent USA jest dla mnie wielkim zaszczytem, że mogę stać tutaj dzisiaj – mówił. – Polska jest dzisiaj bezpieczna, silna i wolna. Zebraliśmy się tutaj, żeby dać świadectwo odwadze wielkiego narodu.
Pence wspomniał też o 16 mln Amerykanów, którzy opuścili swoje domy dla walki o wolność Europy. – Ruszyli do walki o narody, których nawet nie znali – dodał. – Ameryka i Polska będą współpracowały ze wszystkimi sojusznikami w imię wspólnej obrony. Zawsze będą apelowały do sojuszników, by wywiązywać się z obietnic, które sobie złożyły. Silny sojusz naszych narodów to najlepsza obrona naszej wolności – mówił Pence.