1 marca obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. W całym kraju odbędą się uroczystości upamiętniające polskich bohaterów.

Główne uroczystości odbędą się w Warszawie. Rozpocznie je apel pamięci oraz ceremonia wręczenia aktów awansujących Żołnierzy Wyklętych. O 18:00 odbędzie się uroczystość i apel pamięci przed Grobem Nieznanego Żołnierza z udziałem prezydenta i szefa MON-u Antoniego Macierewicza. W Archikatedrze św. Jana na Starym Mieście odprawiona zostanie Msza Święta w intencji Żołnierzy Wyklętych.

Żołnierze Wyklęci stali się wzorcem podwójnym – nieskazitelnymi we wzorcu patriotycznym, poświęcenia dla ojczyzny, ten „osad” potępionych, zgnębionych wpisuje się w czysty heroizm tego pokolenia, a to jest dobrym fundamentem do poszukiwania wzorca. Z drugiej strony był bunt młodych przeciw rzeczywistości, zdominowany w przestrzeni medialnej przez kpinę z Polski, z bycia Polakiem. Ta kpina była świadectwem, przeciw której trzeba było się wypowiedzieć. Młodzi powiedzieli „nie” – powiedział na antenie Telewizji Republika historyk i senator PiS-u Jan Żaryn.

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.