Na warszawskiej „Łączce” kończą się prace poszukiwawczo-ekshumacyjne. Instytut Pamięci Narodowej pracował tam od 18 kwietnia w poszukiwaniu szczątków ofiar komunizmu.

„I teraz możemy wreszcie powiedzieć, że w ziemi na ‘Łączce’, która w tej chwili jest równana, nie ma szczątków ludzkich” — poinformował prof. Krzysztof Szwagrzyk.

Przypomniał on, że pracownicy IPN-u wspólnie z wolontariuszami od 18 kwietnia prowadzili na „Łączce” prace poszukiwacze ofiar komunizmu w miejscach, w których w latach 80-tych powstały groby zasłużonych dla władzy ludowej. Profesor wyjaśnił, że prowadzone prace miały na celu odnalezienie „szczątków około 100 więźniów, których w poprzednich etapach (prac) realizowanych tutaj od 2012 r. jeszcze nie odnaleźliśmy”. „Myślę, że w ciągu tych ostatnich tygodni ten założony przez nas cel został osiągnięty” – podkreślił.

Zdaniem wiceprezesa IPN-u na „Łączce” od kwietnia „odkryto ogromną ilość fragmentów szczątków ludzkich”, które są „bardzo zniszczone”. Największe trudności w pracach poszukiwawczo-ekshumacyjnych polegały na tym, że w latach 80-tych XX wieku prowadzone były na tym terenie działania za pomocą koparki pod kwaterę dla zasłużonych dla władzy ludowej, a w ich wyniku zniszczono „wielką ilość szczątków ludzkich pochowanych na tym terenie”.

„My rozbieraliśmy te wszystkie podstawy pod groby z lat 80-tych, a wokół nich i pod nimi odnajdowaliśmy ogromne ilości zniszczonych fragmentów szczątków ludzkich” — zaznaczył prof. Szwagrzyk. Przypomniał on, że aktualnie „oczekuje na wyniki badań genetycznych odkrytych szczątków ludzkich”. „Wierzę, że odnaleźliśmy wszystkich więźniów pogrzebanych tutaj w latach 40-tych i 50-tych” — dodał.

Na „Łączce” w latach 1948-56 komunistyczna bezpieka ukryła ciała kilkuset ofiar. Wśród odnalezionych i już zidentyfikowanych szczątków znaleźli się żołnierze polskiego podziemia, m.in. mjr Zygmunt Szendzielarz „Łupaszka”, mjr Hieronim Dekutowski „Zapora”, a także ostatni dowódca Narodowych Sił Zbrojnych ppłk Stanisław Kasznica. Ciągle poszukiwane są szczątki m.in. gen. Augusta Emila Fieldorfa „Nila”, rtm. Witolda Pileckiego czy płk. Łukasza Cieplińskiego.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.