Mieszkamy na wspaniałej planecie, cudownie stworzonej i bogatej w wiele terenów zielonych, bardzo przyjaznych dla człowieka. Kto z nas nie lubi wybrać się na łono natury i cieszyć się pięknymi widokami, wdychać świeże powietrze, spacerować po lesie, biegać po łące czy spędzić czas nad rzeką? Chyba nie ma ludzi, którzy nie czerpali by z takich chwil przyjemności, ponieważ obcowanie z naturą mamy wpisane w życiorys. Ale czy nadal jest to możliwe? Czyste rzeki, jeziora, morza i oceany- lasy, łąki i powietrze?

Mieszkamy na wspaniałej planecie, cudownie stworzonej i bogatej w wiele terenów zielonych, bardzo przyjaznych dla człowieka. Kto z nas nie lubi wybrać się na łono natury i cieszyć się pięknymi widokami, wdychać świeże powietrze, spacerować po lesie, biegać po łące czy spędzić czas nad  rzeką? Chyba nie ma ludzi, którzy nie czerpali by z takich chwil przyjemności, ponieważ obcowanie z naturą mamy wpisane w życiorys. Ale czy nadal jest to możliwe? Czyste rzeki, jeziora, morza i oceany- lasy, łąki i powietrze?

Śmieci – marsz na swoje miejsce!

Niestety coraz częściej spacerując po lasach, łowiąc ryby w rzekach i jeziorach, daje się zauważyć, bardzo nierozsądne działanie człowieka. Lasy zamieniły się w  nielegalne wysypiska śmieci, rzeki, jeziora i oceany zanieczyszczone są różnymi chemikaliami oraz odpadami i to nie tylko płynnymi, a w powietrzu czuć coraz bardziej duszące opary wydobywające się z kominów. Jak temu zapobiec? Jest na to rozwiązanie,  może nawet całkiem proste, wymaga tylko trochę zaangażowania i wysiłku oraz świadomego działania. Mowa tu o segregacji odpadów! Ważne jest, aby śmieci trafiały tam gdzie jest ich miejsce. A gdzie jest ich miejsce? Przedszkolaki mogą swoją wiedzą w tym temacie zawstydzić niejednego dorosłego, który pozbył się (albo nadal to robi) swoich nieczystości w  niewłaściwy sposób.

Segregacja od zaraz

Dokładna wiedza, na temat segregowanych odpadów przekłada się, na korzystne działanie na rzecz środowiska naturalnego. Zmniejsza się w ten sposób zanieczyszczenie, które jest problemem ogólnoświatowym. Aby łatwiej było zapamiętać co i do jakich pojemników wrzucać , oznaczono je kilkoma kolorami. Spójrzmy na tę specyfikację :

  • Kolor zielony, to miejsce, gdzie należy wrzucać szkło kolorowe i szklane opakowania, np  całe, nie potłuczone  butelki po napojach i żywności, szklane butelki po napojach alkoholowych lub po kosmetykach,
  • Kolor żółty, to miejsce na metal, puszki i tworzywa sztuczne- między innymi: butelki plastikowe po napojach, puste kartony po mlekach i sokach, butelki plastikowe po kosmetykach, po środkach czystości,  plastikowe opakowania po żywności(jogurty, serki, margaryny, lody), zakrętki plastikowe, puszki aluminiowe lub po konserwach, torebki foliowe oraz niewielki złom.
  • Kolor niebieski, to oznaczenie dla makulatury, materiałów papierowych i tekstyliów. Można tu wrzucać gazety, zeszyty, książki, katalogi, torby i worki papierowe, papier biurowy i szkolny, tektura, karton, opakowania tekturowe, kartonowe i papierowe
  • Kolor brązowy, to miejsce dla bioodpadów, czyli części zielonych  ulegających biodegradacji np, drobnych gałęzi, chwastów, liści, trawy ale i resztek jedzenia z gospodarstwa domowego. Alternatywa dla takich pojemników jest stworzenie przydomowego kompostownika, który może być przydatny w tworzeniu się torfu i  można go  wykorzystać w ogrodzie
  • Kolor biały jest na szkło bezbarwne, przezroczyste, czyli butelki bezbarwne, słoiki szklane itp.

 

Wykorzystaj siłę nawyku

Po co tyle zachodu z segregowaniem nikomu niepotrzebnych śmieci? I czy rzeczywiście śmieci nie są już nikomu potrzebne? Dzięki nawykowi rozdzielania odpadów w odpowiednie miejsca, można bardzo wiele zyskać i zaoszczędzić.  Śmieci odpowiednio sklasyfikowane, można wykorzystać do ponownego użytku, jest to tzw. recykling. Jakie są tego zalety? Zmniejsza się ilość śmieci, które zalegają nie tylko na wysypiskach, oszczędza się energię, surowce i pieniądze a do tego dbamy o czystość i ochronę środowiska. Np.1 tona makulatury to ochrona przed ścięciem ok. 17 drzew. Przetwarzanie szkła jest mniej energochłonne od jego produkcji, a jednocześnie nie ma potrzeby gromadzenia szkła, nie istnieje ryzyko skaleczenia się organizmów żywych szkłem, a szkło, które nie zostanie porzucone w lesie oznacza mniejsze ryzyko powstania pożaru lasu w upalne dni. Recykling plastikowych opakowań umożliwia przetworzenie go w taki sposób, by wyprodukować kolejny produkt, co pozwala zaoszczędzić węgiel, ropę naftową oraz energię elektryczną. Plastik jest tworzywem, które bardzo trudno ulega biodegradacji, a na dodatek może rozkładać się na niebezpieczne odpady.

Naturalnie, bez śmieci

A co zrobić z odpadami, które już są w lasach, przy drogach, w rzekach i innych miejscach do tego nie przeznaczonych? Co roku organizowane są kampanie społeczne, mające na celu sprzątanie świata. Jest to popularne działanie zwłaszcza w obrębie szkół, aby uświadomić młodzież i dzieci jaki to jest poważny problem i zaangażować je w niwelowanie już wyrządzonych w ten sposób szkód. Do takich akcji przyłączają się również wielkie korporacje, angażując wolontariuszy w oczyszczanie terenów zielonych. O jednej z takich akcji przeprowadzonej z sukcesem z udziałem systemu Coca-Cola można przeczytać tutaj.

Jak widać, każdy z nas może mieć udział w naturalnie czystym środowisku, począwszy  od dbania o właściwy podział odpadów, na sprzątaniu zanieczyszczonych miejsc kończąc. Chcesz cieszyć się tym, co natura dała? To dbaj o nią już teraz i nie pozwól, żeby ktoś to zniszczył!

 

 

 

 

 

Źródło: Artykuł partnerski