Foto: Wikimedia Commons
Foto: Wikimedia Commons
Foto: Wikimedia Commons

Czyżby Elbląg był kolejnym miastem, gdzie miał miejsce cud nad urną? Po wybraniu w Szczecinie na prezydenta człowieka, którego nie było na liście i po informacji, że 25% głosów w Malborku było głosami nieważnymi, nie robi wrażenia doniesienie, że w Elblągu głosy nieważne stanowią ok. 25-30%, plomby na urnach były uszkodzone, a część wydanych kart, było już wcześniej zakreślonych.

Portal Elbląg24.pl poinformował, że 25-30% głosów uznano za głosy nieważne. Portal donosi także o tym, jakoby część kart miała być wypełniona przed przekazaniem ich głosującym. Policjanci, którzy przybyli wówczas na miejsce sporządzili notatki służbowe.

Oprócz tego bulwersujący jest także fakt, że niektóre plomby na urnach były uszkodzone, a co najbardziej niedopuszczalne – jedna z urn była całkowicie niezaplombowana.
Ponadto frekwencja jaką podano w chwili zamykania lokali wyborczych, czyli o godzinie 21:00, była taka sama jak ta, którą podano 5 godzin wcześniej. Sytuacja ta oczywiście jest możliwa, ale czy prawdopodobna?

Interesująca wydaje się także sprawa dotycząca poparcia dla kandydatów na prezydenta miasta Elbląg. Jeden z elbląskich portali tuż po głosowaniu opublikował dane pochodzące z 16 obwodowych komisji wyborczych. Zgodnie z nimi pierwsze miejsce zdobył Witold Wróblewski (KWW Witolda Wróblewskiego; przez 8 lat wiceprezydent Elbląga), który otrzymał 35% poparcia. Zaraz za nim z 31-procentowym poparciem uplasował się Jerzy Wilk (PiS; dotychczasowy prezydent). Na kolejnych miejscach byli Edmund Szwed i Janusz Nowak.
Po opublikowaniu pierwszych, szczątkowych wyników okazało się, że odbiegają one znacznie od tych publikowanych wcześniej przez portal: na prowadzenie wyszedł Jerzy Wilk z poparciem równym 40%, a tuż za nim Witold Wróblewski z 37% poparcia. Co jest jednak w tym wszytkim najbardziej zaskakujące to fakt, że po przeliczeniu głosów z 31 komisji kandydatom, którzy zajmowali 3. i 4. miejsce (E. Szwed i J. Nowak) ani nie przybył ani nie ubył żaden głos. Sytuacja taka jest także praktycznie niemożliwa.

 

 

Źródło: elbląg24.pl; wpolityce.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here