Foto: Wikimedia Commons

Wybory do Parlamentu Europejskiego odbywają się od 22 do 25 maja. Polacy będą wybierać eurodeputowanych w ostatni dzień unijnego głosowania. Wczoraj wybierali już Brytyjczycy i Holendrzy. Dziś o 23 zakończy się głosowanie w Irlandii, a godzinę wcześniej pierwszy dzień głosowania zakończą Czesi. Jutro swoje głosy będą oddawać Cypryjczycy, Łotysze, Maltańczycy, Słowacy. Będzie to także pierwsze dzień wyborów do PE we Francji i we Włoszech. Pozostali obywatele UE zagłosują w niedzielę.

Parlament Europejski.
Foto: Wikimedia Commons

W Irlandii i Wielkiej Brytanii wybory do Parlamentu Europejskiego są połączone także z samorządowymi. Pierwsze informacje ze Zjednoczonego Królestwa wskazują na bardzo dobry wynik UKiP Nigela Farage’a, jednak na pierwsze (choćby szczątkowe) oficjalne wyniki trzeba będzie czekać aż do niedzielnego wieczoru. Zgodnie z prawem unijnym we wszystkich krajach wspólnoty będzie je można opublikować najwcześniej tego dnia o 23.

Według sondaży exit polls z Holandii głosowanie wygrali proeuropejscy Demokraci 66 z 15,5 proc., wyprzedzając również proeuropejskich chrześcijańskich demokratów (15,2 proc.) Na trzecim miejscu znalazła się rządząca centro-prawicowa Partia Ludowa na rzecz Wolności i Demokracji(VVD) z 12,3 proc. głosów. “Tylko” 12,2 proc. głosów otrzymała eurosceptyczna Partia Wolności Geerta Wildersa, którą wskazywano na faworyta wyborów. Frekwencja wyniosła około 37% i była na podobnym poziomie jak w poprzednich wyborach do PE. Warto jednak zauważyć, że od początku istnienia Parlamentu Europejskiego frekwencja wyborcza systematycznie spadała w całej UE. Obywatele UE wyłonią 751 eurodeputowanych.

na podstawie: interia.pl, rmf24.pl, infor.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.