Jadwiga Wiśniewska, Zbigniew Kuźmiuk, Stanisław Ożóg i Janusz Wojciechowski skierowali do Komisji Europejskiej i Rady Europejskiej interpelacje w sprawie działań unijnych instytucji dotyczących budowy drugiej nitki gazociągu Nordstream.

Europosłowie PiS podkreślają, że podpisane na początku września porozumienie między Gazpromem i zachodnimi koncernami uderzają w solidarność energetyczną UE, we wspólną politykę gazową i dowodzą, że unijne sankcje nałożone na Rosję nie obejmują sektora energetycznego.

„Decyzja o budowie rurociągu, mimo założeń o potrzebie dywersyfikacji źródeł surowców energetycznych, stoi z nimi w zupełnej sprzeczności bowiem Europa posiada już co najmniej dwie możliwości pobierania gazu ziemnego z Rosji – są to “Jamał” oraz gazociąg ukraiński” – czytamy w interpelacji.

Eurodeputowani PiS przypominają, że Gazprom pozostaje w posiadaniu 51% akcji projektu, który faworyzuje tylko niektóre z państw członkowskich Europy, takie jak Niemcy, Francja i Wielka Brytania, kosztem pozostałych w tym szczególnie Polski i Słowacji, odbierając im status państw tranzytowych.

„Koncerny energetyczne, zgadzając się na takie warunki umów, występują wbrew trzeciemu pakietowi energetycznemu, którego jednym z głównych założeń jest rozdzielenie funkcji dostawcy, operatora transportu i sprzedawcy. Gazprom tymczasem kontroluje dostawy gazu, uczestniczy w jego transporcie, a także sprzedaży” – piszą europosłowie PiS.

W interpelacji europosłowie pytają, jakie działania podjęła Komisja Europejska w sprawie pierwszej i drugiej nitki gazociągu jak również o stanowisko Komisji dotyczące planowanej trzeciej i czwartej nitki Nordstreamu.

„Wnosimy o podjęcie działań na rzecz dobrze pojętej solidarności, zwłaszcza wobec Państw Europy Środkowo-Wschodniej, której inwestycje i interesy są zagrożone” – wzywają europosłowie PiS.

Biuro Prasowe Grupy Europejskich Konserwatystów i Reformatorów. Delegacja PiS.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.