Foto: Wikimedia Commons

W piątek, fiński parlament przegłosował legalizację „małżeństw” homoseksualnych. Politycy zajęli się sprawą, po tym jak 167 000 Finów podpisało się pod inicjatywą obywatelską w tej sprawie.

Nowe prawo wejdzie w życie w roku 2016, i właśnie wtedy „małżeństwa” jednopłciowe zostaną zrównane z tradycyjnymi małżeństwami kobiety i mężczyzny. Oprócz noszenia wspólnego nazwiska, pary jednopłciowe będą miały możliwość adopcji dzieci. Opóźnienie we wprowadzeniu nowego prawa spowodowane jest m.in obowiązkiem zmiany w ustawodawstwie, oraz koniecznymi zmianami w komputerowym systemie ewidencyjnym, który wykorzystywany jest przez urzędy.

Legalizację „małżeństw” homoseksualnych, poparło 105 posłów, przeciw było 92. Na decyzję parlamentu, oczekiwało około 15 000 demonstrantów a już po przyjęciu, chwalił ją zwierzchnik fińskiej wspólnoty ewangelicko-luterańskiej. Stwierdził: „Jeśli o mnie chodzi, to uważam, że nastał czas weryfikacji naszej koncepcji małżeństwa”.

Finlandia dotychczas umożliwiała rejestrację związków partnerskich. Legalizując „małżeństwa” jednopłciowe, Finowie dołączyli do 11 innych krajów w Europie, gdzie jest to już możliwe.