W Gdańsku zdewastowano tablicę przy pomniku upamiętniającym postać legendarnej sanitariuszki Armii Krajowej Danuty Siedzikówny „Inki”. Pomnik stoi na gdańskiej Oruni, przy ul. Gościnnej.

Policjanci przyjęli zawiadomienie, że ktoś dokonał zniszczeń na ul. Gościnnej. Wandale połamali tablicę, na której przedstawiono biografię sanitariuszki. Policjanci nie podają żadnych szczegółów na temat prowadzonych czynności.

Pomnik „Inki” w Gdańsku został odsłonięty w sierpniu 2015 roku. Budowa monumentu była inicjatywą społeczną, którą pomógł sfinansować arcybiskup Głódź. W akcję mocno zaangażowali się księża salezjanie, a także politycy PiS-u.

Danuta Siedzikówna „Inka” urodziła się 3 września 1928 r. W wieku 15 lat złożyła przysięgę AK i odbyła szkolenie sanitarne, służyła m.in. w wileńskiej AK u majora Szendzielarza „Łupaszki”. W czerwcu 1946 r. została wysłana do Gdańska po zaopatrzenie medyczne. Aresztowało ją UB. Po ciężkim śledztwie została skazana na karę śmierci. Wyrok wykonano 28 sierpnia 1946 r.