28 września w Teatrze Muzycznym w Gdyni już po raz ósmy rozpoczął się festiwal filmów dokumentalnych pt. „Niepokorni, Niezłomni, Wyklęci”.

„Przyjeżdżają osoby, które chcą obejrzeć, być w tej wspólnocie, oglądać historię, i wiedzą, że ona jest wokół nas – w Świdniku, w Mławie, również u nich. Te osoby często wracały, amatorsko zaczęły realizować swoje filmy, za drugim, trzecim razem realizują filmy, które dostają się do konkursu” – powiedział Arkadiusz Gołębiewski, dyrektor festiwalu.

„Zaczynamy projektem ‘Młodzi dla historii’. Festiwal ma osiem lat, a ten projekt ma sześć lat. To samodzielny projekt, który dynamicznie się rozwija, w tym roku mamy stylizacje modowe i spektakle teatralne. Przyjeżdżają gimnazjaliści, licealiści, przyjedzie ich około 140 osób. W piątek na gali wezmą udział w wielkim multimedialnym spektaklu, w którym będą mogli się zrealizować”.

„Wiele osób ma potrzebę opowiadania o historii swojej rodziny czy społeczności lokalnej – to z czasem może się przerodzić w film” – dodał.

Festiwal, o którym mowa, został objęty patronatem honorowym prezydenta Andrzeja Dudy. W tym roku wśród gości znajdą się m.in. ostatni żyjący żołnierze gen. Władysława Andersa i gen. Stanisława Maczka, a także dzieci generałów: Anna Maria Anders i Andrzej Maczek. Będą także powstańcy z Węgier i grupa Kresowiaków. Ponadto goście z Francji, Anglii, USA, Kanady, krajów nadbałtyckich oraz dawnych Kresów Wschodnich II RP.

Uczestnicy będą mogli wziąć udział w licznych seminariach, warsztatach, panelach dyskusyjnych, wernisażach oraz spotkaniach z udziałem przedstawicieli władz, organizacji pozarządowych i osób ze środowisk filmowych czy naukowych. Festiwal urozmaicany jest koncertami gwiazd muzyki. Wszystkie atrakcje są darmowe.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.