28 września w Teatrze Muzycznym w Gdyni już po raz ósmy rozpoczął się festiwal filmów dokumentalnych pt. „Niepokorni, Niezłomni, Wyklęci”.

„Przyjeżdżają osoby, które chcą obejrzeć, być w tej wspólnocie, oglądać historię, i wiedzą, że ona jest wokół nas – w Świdniku, w Mławie, również u nich. Te osoby często wracały, amatorsko zaczęły realizować swoje filmy, za drugim, trzecim razem realizują filmy, które dostają się do konkursu” – powiedział Arkadiusz Gołębiewski, dyrektor festiwalu.

„Zaczynamy projektem ‘Młodzi dla historii’. Festiwal ma osiem lat, a ten projekt ma sześć lat. To samodzielny projekt, który dynamicznie się rozwija, w tym roku mamy stylizacje modowe i spektakle teatralne. Przyjeżdżają gimnazjaliści, licealiści, przyjedzie ich około 140 osób. W piątek na gali wezmą udział w wielkim multimedialnym spektaklu, w którym będą mogli się zrealizować”.

„Wiele osób ma potrzebę opowiadania o historii swojej rodziny czy społeczności lokalnej – to z czasem może się przerodzić w film” – dodał.

Festiwal, o którym mowa, został objęty patronatem honorowym prezydenta Andrzeja Dudy. W tym roku wśród gości znajdą się m.in. ostatni żyjący żołnierze gen. Władysława Andersa i gen. Stanisława Maczka, a także dzieci generałów: Anna Maria Anders i Andrzej Maczek. Będą także powstańcy z Węgier i grupa Kresowiaków. Ponadto goście z Francji, Anglii, USA, Kanady, krajów nadbałtyckich oraz dawnych Kresów Wschodnich II RP.

Uczestnicy będą mogli wziąć udział w licznych seminariach, warsztatach, panelach dyskusyjnych, wernisażach oraz spotkaniach z udziałem przedstawicieli władz, organizacji pozarządowych i osób ze środowisk filmowych czy naukowych. Festiwal urozmaicany jest koncertami gwiazd muzyki. Wszystkie atrakcje są darmowe.