Foto: Wikimedia Commons
Foto: Wikimedia Commons

W ostatnim czasie, mamy do czynienia z upadkiem sztuki i kultury, promowanej przy udziale instytucji państwowych. Zewsząd zalewani jesteśmy wulgarnym, obraźliwym i profanującym tradycyjne wartości lewackim kiczem. Najnowszym pomysłem jest wystawienie w ramach Malta Festival Poznań 2014 “sztuki” Golgota Picnic, którego autorem jest Rodrigo Garcia.

Jak podaje oficjalna strona festiwalu, Golgota Picnic zostanie wystawiona 27 i 28 czerwca 2014 roku. W opisie zachęcającym do obejrzenia spektaklu czytamy m.in: “Golgota Picnic to jeden z ikonicznych spektakli reżysera – pokazywany był już w wielu krajach, wszędzie wyzwalając wśród widzów duże emocje, od zachwytu i oczyszczenia po oburzenie. Nawiązując do chrześcijańskiej ikonografii – od Francisco Goi do Rubensa – reżyser organizuje piknik, który jest zarazem ostatnią wieczerzą współczesności. Na scenie silna fizyczna obecność aktorów zderzona jest z projekcjami wideo, muzyką na żywo i nadmiarem rekwizytów – hamburgerowych bułek, które są miękkim dywanem, zwyczajnym fastfoodem zjadanym podczas spektaklu, a także symbolem bezsensownego nadmiaru i nieopanowanej konsumpcji. Świat jawi się w spektaklu jako podszyta pustką orgia posiadania, w której ludzie pozostają zniewoleni we własnej hipokryzji. W tej rzeczywistości sztuka jest jedynie estetycznym dodatkiem.” Przywołana jest również wypowiedź samego twórcy: “Każde dzieło teatralne jest ekspresją życia. Przez życie rozumiem ciąg zdarzeń, wspomnień, a także tego, o czym zapominamy – faktów, które wypieramy ze strachu lub ze wstydu. Robimy haniebne rzeczy, a przysięgamy, że nigdy nie zrobiliśmy nic poniżającego; rozmyślnie wymazujemy je z pamięci. Później powracają pod postacią dzieła sztuki i nawet nie zdajemy sobie sprawy, że tam są. Właśnie dlatego artysta powinien, nawet wbrew sobie, zajmować się tematami delikatnymi i wstydliwymi. Nie powinien ich przemilczać.” – czytamy.

W istocie jednak spektakl Golgota Picnic, jest wulgarnym, obscenicznym szydzeniem ze śmierci Jezusa na krzyżu. “Golgota” ociera się o pornografię, sugeruje że chrześcijaństwo sprzyja seksualnemu wykorzystywaniu nieletnich przez księży i zakonników, Chrystus ukazywany jest jako oszust i egoista a w Jego kierunku często ciskane są obelgi. Jeszcze bardziej oburzający jest fakt, iż strona internetowa festiwalu podaje że jest on współfinansowany przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego a także przez Samorząd Województwa Wielkopolskiego a więc z publicznych pieniędzy. Czy czasem urzędnicy państwowi nie finansują z publicznych pieniędzy czynu przestępczego? Wszak Artykuł 196 kk. mówi wyraźnie: “Kto obraża uczucia religijne innych osób, znieważając publicznie przedmiot czci religijnej lub miejsce przeznaczone do publicznego wykonywania obrzędów religijnych, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2. ” Chciałbym też dowiedzieć, się czy pan Garcia jako “bezkompromisowy” i “łamiący tabu” “artysta” ma może w zanadrzu jakiś spektakl szydzący z Mahometa? Jakieś darcie albo palenie Koranu? Sugestie, że Budda gwałcił albo zachęcał do gwałcenia dzieci? Wątpię. Prawdopodobnie pan Garcia jest w istocie “miętką fają”, która doskonale wie że wystawiony na całym świecie spektakl profanujący Islam byłby ostatnim “projektem”, który realizowałby w życiu. Idzie więc na łatwiznę, szydząc i szkalując katolików, którzy postrzegani są jako Ci, którzy mają nadstawić drugi policzek i siedzieć cicho. Jednak tutaj pan “artysta” napotka na opór. “Golgota Picnic” była ostro oprotestowana m.in we Francji, podobnie rzecz się ma z Polską. Już powstały inicjatywy mające na celu powstrzymanie i odparcie tak antyklerykalnego i wulgarnego przedstawienia. Protestuje Krucjata Różańcowa, protestuje Parlamentarny Zespół ds. Przeciwdziałania Ateizacji Polski i może zaprotestować każdy obywatel podpisując petycję sprzeciwiającą się obrażaniu uczuć religijnych katolików. Dokument zostanie rozesłany m.in do Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Fundacji Malta, Urzędu Miasta Poznań czy Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego w Poznaniu. Protest podpisać można TUTAJ.

W sprawie wystawienia “Golgoty” na festiwalu w Poznaniu napisałem do MKiDN a także do organizatorów festiwalu. Kiedy pojawią się odpowiedzi, natychmiast o nich poinformuję.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.