common.wikimedia
common.wikimedia

Działacze „Sierpnia 80”, zapowiadają że jeśli dojdzie do likwidacji kopalń to będzie marsz na Warszawę. Zdaniem jednego z działaczy, przygotowania do marszu już trwają.

Koalicja, skierowała do dalszych prac projekt nowelizacji ustawy dotyczącej Kompanii Węglowej. PiS i SP chcą odrzucenia projektu, a PO i SLD zgłosiły poprawki. Głosowanie może odbyć się jeszcze dziś.

Na tę chwilę, w protestach udział biorą wszystkie kopalnie Kompanii Węglowej. Pod ziemią i na powierzchni strajkuje ok. 2,5 tysiąca górników i pracowników Kompanii Węglowej. Szef śląsko – dąbrowskiej „Solidarności” mówi:

„Najprawdopodobniej do końca tygodnia podziemne akcje protestacyjne zostaną podjęte we wszystkich kopalniach funkcjonujących w polskim górnictwie”.

Szef „Solidarności”, Piotr Duda zapowiedział że jeśli do wtorku negocjacje nie przyniosą efektów, to zbierze się międzyzwiązkowy sztab protestacyjny, który podejmie „konkretne działania”. Górnicy zapowiadają, że jeśli dojdzie do likwidacji kopalń to ruszą na Warszawę.

„Będzie likwidacja kopalń – będzie marsz na Warszawę! Wymarsz na Warszawę. Od jutra przygotowania” – napisał na Tweeterze Patryk Kosela, rzecznik prasowy Komisji Krajowej Wolnego Związku Zawodowego Sierpień 80.