Kolejna zapowiedziana przez ministra sprawiedliwości – prokuratora generalnego zmiana wchodzi w życie. Zbigniew Ziobro staje „po stronie napadniętych, a nie po stronie napastnika, przestępcy, bandyty”.

Rząd przyjął właśnie projekt rozszerzający granice obrony koniecznej przy odpieraniu napaści na mieszkanie, dom, lokal czy ogrodzony teren.

Według oficjalnego komunikatu: “W praktyce chodzi o odstąpienie od skierowania sprawy do sądu i wymierzenia kary obywatelowi w przypadku przekroczenia przez niego granic obrony koniecznej, w sytuacji zaatakowania napastnika wdzierającego się do jego domu, mieszkania czy na posesję”.

Projektodawca uznał, że nowa regulacja była konieczna, by nie dochodziło do karania osób, które broniąc się przed napastnikiem, naruszały jego dobra prawne, co również podkreślono w rządowym komunikacie: “Jednak nie powinno dochodzić do uprzywilejowania napastnika kosztem napadniętego, a prawo nie może chronić osoby, która dopuszcza się przestępstwa”.

źródło: polskaniepodlegla.pl / PAP

1 KOMENTARZ

  1. Mam pytanie: czy to znaczy ,że zostanie ZLIBERALIZOWANE prawo do broni??????????????Np: tzw. dubeltówka kal 20 ,lub 410 na kauczukowe kulki,lub tzw. pump action kal.410.Czyli broń w domu do obrony.

    0

    0

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.