foto: Dalibor Tomic (Flickr.com / CC by 2.0)

W czwartek w Pireusie oraz na wyspie Lesbos miały miejsce protesty imigrantów przeciwko zamknięciu granic oraz deportacjom.

Protestujący pochodzą z Syrii, Afganistanu i Pakistanu. Skandowali “Otwórzcie granice”, domagając się umożliwienia im dalszej podróży po Europie. Na wyspie Lesbos około 400 imigrantów pochodzenia pakistańskiego zebrało się przed centrum rejestracji uchodźców.

Z oficjalnych danych wynika, że od początku roku greckie władze odesłały do Turcji 608 tzw. uchodźców, a podstawą takich działań jest wstępne porozumienie między Grecją i Turcją o współpracy w celu zatrzymania marszu na północ Europy.

Niestety jednocześnie do portu w Pireusie tylko w czwartek przybyły 544 nowe osoby. W Pireusie znajduje się już ponad 4000 imigrantów. Przedstawiciele Wysokiego Komisarza ONZ ds. Uchodźców informują, że od początku 2015roku tylko do Grecji przedostało się milion uchodźców. Obecnie zarejestrowanych w tym kraju jest 45 500 migrantów.

Protesty w Grecji rozpoczęły się w dniu inauguracji szczytu UE-Turcja, w czasie którego ma zostać dopracowane porozumienie, na mocy którego Turcja będzie przyjmować wszystkich migrantów, którzy nielegalnie przedostaną się na greckie wyspy, a w zamian UE miałaby zobowiązać się do przesiedlania uchodźców bezpośrednio z obozów w Turcji.

2 KOMENTARZE

  1. Dla imigrantów mam tylko jedno przesłanie: NIE JESTEŚCIE U SIEBIE. A jak chcecie robić podbój Europy, to liczcie się, że nie dostaniecie jej bez walki.

    • Kurcze, to przecież takie normalne – nie ma nic za darmo, bez walki. A jednak zachód jest tak zidiociały już, że ta stara norma wydaje się absurdem…

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.