Teatr Rapsodyczny zaprasza na nowy spektakl. „Gryps – rzecz o Żołnierzach Niezłomnych” zostanie wystawiony w poniedziałek 21 marca o godzinie 20 w dolnym kościele Bazyliki św. Krzyża w Warszawie.

Spektakl rozgrywa się w dwóch rzeczywistościach. Bohaterowie to mężczyzna i kobieta. On jest partyzantem, którego całym majątkiem jest niewielki chlebak, a w nim zdjęcia, notatki, zabawka przypominająca dziecko i kawałek czarnego chleba. Ona nosi w walizce najcenniejsze pamiątki, fragmenty wspomnień i papier zawierający fragmenty listu.

Gryps 2

Pomimo, że są osobno, że dzieli ich nie tylko przestrzeń geograficzna – ale i czas, być może lata całe, widać, od pierwszych chwil ich silną więź, wzajemną czułość, miłość, tęsknotę. Ta jedność, ból, cierpienie rozstania – bez egzaltacji, a tak silne, że każdy z widzów musi je poczuć gdzieś głęboko w sobie – to cena, cena wykupu nas z czerwonej niewoli – cena zapłacona przez Niezłomnych-Wyklętych i Ich Rodziny. Gryps to spektakl o wartościach najcenniejszych: rodzinie, miłości, rozpoznawaniu i nazywaniu dobra i zła, uczciwości wyborów, czy po prostu smaku – czytamy w opisie „Grypsu”.

Na scenariusz spektaklu składają się autentyczne piosenki, teksty grypsów czy wspomnień autorstwa partyzantów i więźniów politycznych z okresu stalinizmu. Usłyszymy więc to, co grało w duszy i żyło w umysłach takich bohaterów, jak Łukasz Ciepliński, Stanisław Sojczyński, Tadeusz Płużański, Jan Hoppe czy Andrzej Czaykowski.

Gryps 3

Występują Mariola Orłowska, Maciej Orłowski, Paweł Piekarczyk. Reżyserem jest Maciej Orłowski, a za scenariusz, scenografię i produkcję odpowiedzialna jest Maryla Ścibor Marchocka.

„Gryps – rzecz o Żołnierzach Niezłomnych” już w poniedziałek 21 marca 2016 r., o godz. 20.00 w dolnym kościele Bazyliki św. Krzyża w Warszawie, przy Krakowskim Przedmieściu 3.