Hanna Gronkiewicz Waltz cofnęła zgodę na manifestację Razem Przeciw Imigrantom, która miała odbyć się w najbliższą sobotę w stolicy. Organizatorzy jednak nie zamierzają odpuścić i zapraszają wszystkich na 12 września do Warszawy.

Demonstracja miała się odbyć 12 września, a więc w rocznicę wiktorii wiedeńskiej. Na facebookowym profilu wydarzenia udział zapowiedziało ponad 40 000 osób. Decyzją prezydent stolicy zgoda na wydarzenie została jednak cofnięta.

Warszawa boleśnie doświadczyła czym jest rasizm i ksenofobia, a ratusz nie zgadza się na mowę nienawiści – twierdzi wiceprezydent Warszawy Jacek Jóźwiak. Urzędnicy dodają, że ilość osób które zadeklarowały udział „mogłaby przeszkadzać innym wydarzeniom, które są niedaleko”.

Organizator manifestacji – Obóz Narodowo Radykalny wydał w tej sprawie oświadczenie.

Jako organizatorzy manifestacji „Polacy Przeciw Imigrantom” musimy odnieść się do decyzji Prezydent m. st. Warszawy z oburzeniem i poczuciem ograniczania prawa do swobodnego wyrażania poglądów w tak ważnej dla nas sprawie – rozpoczynają autorzy oświadczenia.

Argument o technicznej niemożności przeprowadzenia marszu ze względu na organizowane na jego trasie inne wydarzenia jest całkowicie zmyślony i nie powinien być w ogóle przytaczany w uzasadnieniu decyzji zakazującej zgromadzenia. To dlatego, że 9 dni wcześniej zgłoszenie manifestacji zostało przyjęte przez Urząd Miasta Stołecznego Warszawy, który nie widział przeszkód w przejściu grupy demonstrantów z Placu Defilad na Plac Zamkowy wymienionymi we wniosku ulicami. Organizatorowi został wydany również identyfikator, co potwierdza, iż od strony technicznej i zapewnienia bezpieczeństwa nie było żadnych przeciwwskazań.

Oskarżenia o rasizm, ksenofobię czy nawoływanie do nienawiści są równie absurdalne. W żadnym z materiałów promujących manifestację nie odwoływaliśmy się do pochodzenia rasowego imigrantów. Nie nawoływaliśmy do aktów przemocy czy ekspresji nienawiści względem ludzi próbujących osiedlić się w Europie. Naszymi argumentami w tym sporze są realia i dane statystyczne z innych państw, które do tej pory masowo przyjmowały imigrantów, opinie antyterrorystów i zapowiedzi Państwa Islamskiego odnośnie przyjazdu ich bojowników wśród rzeszy imigrantów oraz zdjęcia, filmy i relacje z miejsc, gdzie tymczasowo przebywają tzw. uchodźcy – kontynuują organizatorzy.

Na koniec informują, że mimo zakazu wykrzyczą swój sprzeciw i zachęcają do tego samego innych.

Wszystkich popierających nasz protest zapewniamy, że sprawa naszej manifestacji nie zakończy się na tym zakazie. Kwestia imigrantów jest zbyt ważna, by odpuścić nasze i Wasze zaangażowanie w nią ze względu na polityczne decyzje Ratusza. W ten czy inny sposób wykrzyczymy swój sprzeciw razem, wszyscy, którzy chcieliśmy legalnie i pokojowo manifestować. Do zobaczenia w sobotę!

Najnowsze informacje mówią, że demonstracja odbędzie się pod hasłem „Stop Cenzurze” i rozpocznie się na rondzie Dmowskiego.