Prokuratura Okręgowa Warszawa-Praga wszczęła śledztwo w sprawie przyjęcia korzyści majątkowej w kwocie 2,5 mln zł przez prezydent Warszawy Hannę Gronkiewicz-Waltz lub jej zastępcę.

Zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa związanego z nieprawidłowościami przy tworzeniu planu zagospodarowania przestrzennego terenu ogrodów działkowych na Saskiej Kępie złożył w ubiegłym roku stołeczny radny Jan Śpiewak.

„To jest prawdopodobnie jeden z największych przekrętów reprywatyzacyjnych w stolicy. Chodzi o próbę przejęcia prawie 40 hektarów nieruchomości na Saskiej Kępie. To jest grunt wart ponad miliard złotych, na którym jeden z deweloperów chciał wybudować duży kompleks mieszkaniowy” – powiedział Jan Śpiewak.

„Tam doszło do fikcyjnej reaktywacji belgijskiego przedsiębiorstwa, które ten grunt posiadało przed wojną. To przedsiębiorstwo otrzymało od państwa polskiego rekompensatę. Reaktywacja tej spółki była co najmniej przedziwna. Następnie doszło do próby zwrotu tej nieruchomości. Wtedy Lech Kaczyński był prezydentem i to zablokował. Zwolnił urzędnika, który chciał to zrobić. Wydawało się, że wszystko pójdzie w dobrą stronę, ale przyszła nowa administracja pani prezydent Hanny Gronkiewicz-Waltz, która z jednej strony dokonywała kroków prawnych w celu oddania tej nieruchomości tej fikcyjnie zrealizowanej spółce i z drugiej strony nie chciała uchwalić planu zagospodarowania terenu dla tego miejsca” – dodał.

Hanna Gronkiewicz-Waltz oświadczyła: „Decyzję o zwrocie reaktywowanej spółce nieruchomości, na której są ogródki działkowe na Saskiej Kępie, podjęto z upoważnienia Lecha Kaczyńskiego”. Jak podkreśliła, zarzuty Śpiewaka „wyglądają na chęć przykrycia ostatniej kompromitacji PiS w stolicy”.

Prokuratura Okręgowa Warszawa-Praga wszczęła śledztwo w sprawie przyjęcia w nieustalonym miejscu w 2008 roku korzyści majątkowej znacznej wartości w kwocie 2,5 mln zł przez funkcjonariusza publicznego w osobie prezydent Warszawy lub jej zastępcy w związku z pełnieniem funkcji publicznej, w zamian za zaniechanie realizacji czynności służbowej.

Zaniechanie miało polegać na czasowym powstrzymaniu się od skorzystania z ustawowej kompetencji do wystąpienia z wnioskiem do rady Warszawy o podjęcie uchwały o przystąpieniu do sporządzenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla terenu ogrodów działkowych przy Saskiej Kępie w rejonie ul. Kinowej, al. Stanów Zjednoczonych oraz al. Waszyngtona w Warszawie.