Ludzie od dawna konserwują żywność, którą chcą spożyć w późniejszym czasie. Jednakże „chłodnictwo” jest stosunkowo niedawnym wynalazkiem. Lodówka to znane nam urządzenie, które zapobiega psuciu się artykułów spożywczych, pobierając do swej pracy energię elektryczną. W dawnych czasach lodówki schładzane były gromadzonym w nich lodem.

Do piwnicy

Jednak zanim wynaleziono lodówki, przechowywano żywność po prostu w chłodzie. Wykorzystywano do tego piwnice i specjalne doły wykopywane w ziemi.

Jednak z czasem zaczęto wykorzystywać rzeki i jeziora, przechowując tam zanurzoną w koszach żywność. Kolejne lata pobudziły ludzi do pomysłów technologicznych odnośnie schładzania żywności. Zimą cięto lód w rzekach i jeziorach i opodal nich budowano tak zwane domy lodowe w celu przechowywania w nich żywności. Robiono też tak zwane podwodne magazyny, które były lepsze w osiąganiu niższej temperatury niż wspomniane wcześniej piwnice.

Mijały lata

Z biegiem czasu wykopywano także, ale tylko na okres zimy, tak zwane podziemne magazyny obkładane dookoła lodem wyrąbanym z rzeki. Z biegiem lat zaczęto produkować też „kostkarki” do lodu. Przypominały one nowoczesne lodówki, ale wykonane były z drewna. Posiadały oczywiście kilka warstw ściennych, między które wsypywano stłuczony lód. Były one  powszechnie dostępne aż do kilku lat po zakończeniu II wojny światowej.  

Historia wynalezienia lodówki

Historia wynalezienia dobrze nam znanej dziś lodówki, sięga kilku wieków wstecz. William Cullen, szkocki profesor oraz lekarz, dokonał wynalazku polegającego na sztucznym chłodzeniu. Dokonał tego w 1748 roku. Pokazał, jak odparowanie cieczy do konsystencji gazu ma wpływ na chłodzenie. Prace różnych XIX-wiecznych inżynierów doprowadziły do opracowania technologii chłodzenia, stosowanej także i obecnie. Niemiecki naukowiec – Carl von Linde – w XIX wieku opracował metodę skraplania gazów. W tym samym czasie Amerykanin Jacob Perkins wymyślił pierwsze urządzenie do kompresji pary, a miało to miejsce  w 1834 roku.

Amerykańskie wynalazki

Kolejny Amerykanin, Fred W. Wolf, skonstruował pierwszą domową lodówkę elektryczną, co miało miejsce w 1913 roku. Składała się ona z jednostki chłodniczej oraz kostkarki do lodu. Gdy Bostończyk William C. Durant w 1918 roku zaprezentował swoją pierwszą lodówkę z niezależnie działającą sprężarką, wtedy nabrała tempa masowa produkcja takich urządzeń.

W prywatnych domach popularność lodówek zaczęła rosnąć pod koniec lat dwudziestych XX wieku. Dziś żaden domownik nie widzi swojej egzystencji bez tego sprzętu.

 

Ewa Michałowska-Walkiewicz