Według “Rzeczpospolitej” Program Pierwszy Polskiego Radia zdecydował się na specyficzny protest przeciwko nowej ustawie medialnej przyjętej przez Sejm. Przed każdymi wiadomościami emitowany jest na zmianę hymn lub “Oda do radości”.

Akcja będzie trwała tak długo, jak to możliwe – poinformował dyrektor Radiowej Jedynki, Kamil Dąbrowa.

“Mazurek Dąbrowskiego” oraz “Oda do radości”, która jest hymnem Europy mają być emitowane co godzinę na przemian do zakończenia programu.

Chcemy zwrócić uwagę prezydenta, w którego rękach jest ta ustawa. Może ją zawetować, może odesłać do Trybunału Konstytucyjnego. Ta ustawa powinna być poprawiona. Podporządkowanie zarządu mediów publicznych ministrowi skarbu państwa to cofnięcie ich do czasów PRL, Radiokomitetu, To nie są nawet Węgry, to przesunięcie nas za granicę Bugu w kierunku Mińska. Takim praktykom mówimy nie – twierdzi dyrektor “Jedynki”.

Ustawa, którą przegłosował zarówno Sejm jak i Senat zakłada m.in. wygaśnięcie mandatów dotychczasowych członków zarządów i rad nadzorczych w mediach publicznych. Następców ma powoływać minister skarbu. Uzasadnienie nowelizacji mówi, że zmiany te mają służyć „racjonalizacji i obniżenia kosztów zarządzania spółkami publicznej radiofonii i telewizji oraz przywrócenia w nich standardów zawodowych i etycznych, jakich wymaga realizacja misji publicznej”.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.