W niedzielę w nocy przez większą część kraju przechodził silny front burzowy. Ponadto, rozległa burza wielokomórkowa jest jedną z najbardziej gwałtownych nawałnic, jakie odnotowuje się na umiarkowanych szerokościach geograficznych. Jak się okazuje, takie zjawisko pogodowe należy do najniebezpieczniejszych zjawisk burzowych w umiarkowanej szerokości geograficznej. IMGW ostrzega, że w najbliższym czasie będą pojawiać się kolejne silne burze.

[reklama_pozioma]

Burze wielokomórkowe w Polsce – czym się charakteryzują?

Burze wielokomórkowe (MCS) charakteryzują się tym, że wielkoobszarowa burza zawiera w sobie kilkanaście komórek burzowych, które tworzą jeden front konwekcyjny. Tego typu nawałnice są groźne ze względu na długość i intensywność opadów deszczu czy gradu, a także bardzo silne porywy wiatru, przekraczające 100 kilometrów na godzinę. Dodatkowo front przemieszczał się w dość szybko, a tym samym podwyższone zostały parametry termodynamiczne i kinematyczne. Jak podaje strona polskich łowców burz umiarkowana lub duża chwiejność termodynamiczna zwiększa ryzyko pojawienia się niszczycielskiego wiatru. Sprzyja również tworzeniu się trąb powietrznych, przed którymi przestrzegali synoptycy oraz rozwinięciu się superkomórki burzowej.

Najgroźniejszy typ burz w Polsce

To właśnie wspomniane wyżej burze wielokomórkowe są jednymi z najgroźniejszych burz występujących w Polsce. Do nich zaliczają się również burze frontowe, które występują od kwietnia do października. Ponadto, są najgroźniejszą odmianą burz na umiarkowanych szerokościach geograficznych, dlatego nie należy ignorować ostrzeżeń synoptyków. Jak poinformował w poniedziałek rano zastępca dyrektora Rządowego Centrum Bezpieczeństwa:

„W związku z wczorajszymi burzami Państwowa Straż Pożarna odnotowała 1124 interwencje. Najwięcej w woj. mazowieckim – 587 oraz łódzkim – 121. Uszkodzonych zostało 7 dachów. Co więcej, bez prądu pozostaje 16 tys. odbiorców, najwięcej na terenie woj. mazowieckiego – 12,5 tys. Brak osób rannych” – napisał Grzegorz Świszcz.

Sprawdź koniecznie: