Inflacja

Przewidywano, że inflacja w Polsce będzie hamować, jednak niespodziewanie przyspieszyła. Jak czytamy w “Rzeczypospolitej” według większości ekonomistów etap może okazać się przejściowy. Jednak nie jest to takie proste do oszacowania. Specjaliści z kluczowych banków w Polsce zdecydowali się podzielić swoimi prognozami na nadchodzący czas.

Inflacja wzrasta

Indeks cen konsumpcyjnych jest główną miarą inflacji w Polsce. Wzrósł w czerwcu o 2,9 proc. rok do roku, tak samo jako w maju. Należy tutaj zauważyć, że w poprzednich miesiącach inflacja hamowała. Jednak według wstępnego szacunku GUS wzrost CPI sięgnął jednak 3,3 proc. Powodem tego mogły być taniejące paliwa, ale też załamania aktywności w gospodarce wskutek pandemii COVID-19. Przed wybuchem koronawirus była znacznie wyższa. Przewyższała 4,5 proc. rocznie.

Czy inflacja wróci do poziomu sprzed pandemii?

Ekonomiści wykazują wątpliwości, aby w najbliższym czasie inflacja znów znalazła się na poziomie takim jak przed pandemią. Jednak większość uważa, że wzrost CPI będzie stopniowo hamował.

“Głęboka recesja będzie sprzyjała stopniowemu spadkowi inflacji w tym roku”- tak stwierdzili w analizie eksperci banku Citi Handlowy.

W czerwcu do wzrostu inflacji przyczynił się spadek cen paliw. Jednocześnie wyhamował wzrost cen żywności i napojów bezalkoholowych. W poprzednich miesiącach również inflację napędzał wzrost cen usług. Inflacja bazowa, czyli ta która nie obejmuje cen energii i żywności w czerwcu przebiła 4%.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.