Foto: YouTube.com

Pion śledczy IPN zamierza skierować do wschodnich sąsiadów wniosek o pomoc prawną w sprawie tzw. operacji polskiej – masowych mordów ludności polskiej.

Wnioski będą gotowe w tym miesiącu. Zostaną skierowane do prokuratury Federacji Rosyjskiej, Republiki Białorusi i Ukrainy – poinformował naczelnik pionu śledczego szczecińskiego IPN Marek Rabiega.

We wstępnym wniosku śledczy będą chcieli poznać m.in. listy ofiar, a także nazwiska funkcjonariuszy NKWD uczestniczących w zbrodniach, archiwa, w których znajdują się materiały dotyczące procesu podejmowania decyzji w związku z operacją polską.

Będziemy chcieli także ustalić miejsca, gdzie dokonywano egzekucji – dodał Rabiega.

Prokurator ze szczecińskiego oddziału IPN ustalił, że miejsca kaźni Polaków mogą się znajdować nie tylko w Kuropatach na Białorusi, Bykowni oraz Winnicy na Ukrainie, ale także na uroczysku Sandarmach w republice Karelii w Rosji, w Lewaszowie koło Sankt Petersburga, Butowie koło Moskwy, Nikolskim Lesie, ale również w pobliżu Witebska i Żytomierza.

2 KOMENTARZE

 1. Mam JEDNO pytanie do IPN. Co planujecie cmentarze ,pomniki dla ofiar? A w Polsce niszczycie Pomniki Chwały Rosyjskiego Żołnierza.Czy Wy Rosjan uważacie za IDIOTÓW ?

  1

  0
  • Chwały??!! A kto nas zaatakował 17 września? Kto gwałcił nasze kobiety i mordował naszą inteligencję jeszcze długo po wojnie? Te sowieckie stolce rozsiane po naszych miastach powinny zniknąć najpóźniej w 1989r, ale jak widać, późniejsze nasze władze dalej służyły sowietom. Czyli, dla nas 2 wojna i jej konsekwencje dopiero teraz zaczyna się kończyć. Jeszcze tylko trzeba ją rozliczyć finansowo, zarówno z jednym jak i drugim agresorem, a i Ukraina też coś powinna zapłacić.

   0

   0

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.