Foto: Wikimedia Commons

Rząd Islandii wycofał się z podejmowanych wcześniej planów wstąpienia do Unii Europejskiej. Kilka dni temu przedstawił 800-stronnicowy raport, z którego wynika, że wejście do struktur unijnych odbiłoby się negatywnie na gospodarce kraju. Z najnowszych sondaży wynika, że ponad 60% mieszkańców wyspy jest przeciwne integracji europejskiej.

Foto: Wikimedia Commons

Raport nt. UE przygotował miejscowy Instytutu Badań Ekonomicznych. Dokonał on drobiazgowej oceny obecnej sytuacji we wspólnocie i potencjalnych konsekwencji, jakie mogłaby ponieść Islandia po ewentualnej akcesji. Wśrod ważniejszych argumentów przeciw integracji wymieniono m.in. ryzyko kryzysu tamtejszego rybołówstwa, co byłoby spowodowane irracjonalnym prawem unijnym.

Obecnie w Islandii rządzi koalicja złożona z liberalno-agralnej Partii Postępu i centroprawicowej Partii Niepodległości. Ich poprzednicy z socjaldemokratycznego Sojuszu i ekosocjalistyczno-feministycznego Ruchu Zieloni-Lewica byli za wejściem do UE. W ubiegłym roku przegrali wybory osiągając jedynie 16 miejsc w 63-osobowym parlamencie tego kraju. Rządzące partie mają po 19 reprezentantów.

na podstawie:  zmianynaziemi.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.