foto: pl.wikipedia.org

27 stycznia 2014 roku do Polski przyjedzie ponad 60 posłów Izraelskich, żeby wziąć udział w konferencji na rzecz kultywowania pamięci o ofiarach Holokaustu. Spotkanie odbędzie się w miejscu niemieckiego obozu Auschwitz-Birkenau. Wystosowany ma być apel o nie używanie określenia „polskie obozy śmierci”.

Izraelski parlament zamierza na zjeździe w Polsce przyjąć uchwałę potępiającą określenie „polskie obozy śmierci” oraz wystosować apel do światowych mediów o stosowanie zwrotu „niemieckie nazistowskie obozy na terytorium Polski”. W spotkaniu wezmą też udział parlamentarzyści z innych krajów (w tym z Polski), a także Żydzi uratowani z Zagłady.

Sesja odbędzie się w Krakowie, już po uroczystościach w obozie. Do Polski ma przybyć połowa posłów Izraelskiego parlamentu.

W 2005 r. Amerykański Kongres Żydowski określił stosowanie określenia „polskie obozy koncentracyjne” jako mylące i szkodliwe, stwierdzając, że w czasie II wojny światowej istniały wyłącznie „obozy koncentracyjne założone przez niemieckich nazistów”. W podobnym tonie wypowiedziała się również żydowska Liga Przeciwko Zniesławieniu, która równocześnie poparła starania Polski o zmianę nazwy obozu w UNESCO.

Prof. Israel Gutman z Jad Waszem uważał, że jedną z form negowania Holokaustu jest używanie określenia „polskie obozy koncentracyjne”. Jego zdaniem była to świadoma – lub nie – forma zamiany ofiary w kata i próba rozmycia kwestii odpowiedzialności za popełnione zbrodnie. Jak sam mówił, Polacy na to nie zasłużyli.

 

na podstawie: izrael.org.il