Handel akcjami giełdowymi od wielu już lat cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem inwestorów. Mowa nie tylko o osobach, które posiadają już jakieś doświadczenie w tej materii, ale także tych, które dopiero stawiają pierwsze kroki. Przed zainwestowaniem w akcje warto mimo wszystko nabyć choćby podstawową wiedzę na ten temat. Od czego zacząć, jak handlować akcjami, na co zwrócić szczególną uwagę? Podpowiadamy!

Jak i gdzie handlować akcjami? Najważniejsze informacje

Inwestowanie na giełdzie jest niezwykle popularne i niemal każdy mniej więcej wie, na czym polega. Problem rozpoczyna się wówczas, gdy naprawdę wchodzi się do gry i trzeba podejmować trudne decyzje, od których bardzo często zależy finansowe “być albo nie być”. Z tego powodu tak ważne jest przygotowanie merytoryczne i wybór odpowiedniej platformy do handlowania akcjami. Sprawdźmy, o czym dokładnie mowa.

Handel akcjami – na czym polega?

Akcje giełdowe to nic innego jak papiery wartościowe potwierdzające udział danego podmiotu w majątku konkretnej spółki notowanej na giełdzie. Dla wielu giełda amerykańska, ale i każda inna to synonim bogactwa oraz wielkich możliwości. W praktyce inwestowanie w akcje nie jest tak prostym i przynoszącym natychmiastowe zyski rozwiązaniem. W akcje inwestują obecnie zarówno doświadczeni traderzy, jak i początkujący inwestorzy. Nic w tym dziwnego, ponieważ rynek jest otwarty dla każdego, niezależnie od wielkości kapitału. Handel akcjami odbywa się na wiele sposobów, a na uwagę zasługują przede wszystkim dwa z nich: tzw. kontraktu CFD oraz bezpośredni zakup akcji. W pierwszym przypadku mówimy o swoistej umowie pomiędzy inwestorem a brokerem, której przedmiotem jest zakład o to, jak zachowa się kurs akcji. W drugiej sytuacji dochodzi do realnego nabycia akcji giełdowych, którymi następnie można swobodnie dysponować.

Jak handlować akcjami giełdowymi?

W przypadku kontraktów CFD mówimy o czystej spekulacji, a więc akcje nie stają się własnością inwestora. Może on jedynie obstawiać pozycję krótszą (spadek wartości akcji) oraz dłuższą (wzrost kursu) i jeśli będzie mieć rację – osiąga zysk. Bezpośredni zakup akcjami jest natomiast działaniem długoterminowym, ponieważ inwestor musi czekać na istotne zmiany wysokości kursu, aby skorzystać na sprzedaży akcji. Istnieje tutaj zasada, że najlepiej kupować akcje wówczas, gdy ich kurs jest niewielki, a sprzedawać przy wzroście. W jaki sposób można handlować akcjami? Przede wszystkim warto w tym celu wybrać sprawdzoną i bezpieczną platformę transakcyjną, dzięki której będzie można zarządzać wszystkimi swoimi inwestycjami z jednego miejsca.

Inwestowanie w akcje giełdowe – czy jest opłacalne?

Na to pytanie nie ma jednej odpowiedzi, ponieważ wszystko zależy od okoliczności. Do sprawy warto podejść indywidualnie, określając swoje możliwości finansowe oraz cele. Handlowanie akcjami może dostarczyć dodatkowych emocji i być szansą na zarobek, ale należy także mieć świadomość ryzyka, jakie się z tym wiąże. Zanim przystąpi się do inwestowania na giełdzie najlepiej przygotować strategię, która pozwoli na zachowanie kontroli nad sytuacją.

 

 

Źródło: Artykuł sponsorowany