Ostatnio dużo mówi się o kwocie wolnej od podatku. Tej kwestii poświęcimy więc kolejną odsłonę cyklu naszego portalu, „Jak manipulują nami media”. „Bohaterem” będzie „Gazeta Wyborcza” i pewna grafika, którą wyprodukowali jej pracownicy.

Dziennik Adama Michnika postanowił zestawić wysokość kwoty wolnej od podatku w Polsce, z innymi państwami. No i zaprezentowano nam taką grafikę:

as

 

Co Państwo myślicie sobie o takiej grafice na pierwszy rzut oka? Na mapie Polska zaznaczona jest na zielono, czyli… no czyli na zdrowy rozum w Polsce żyje się najlepiej. To u nas kwota wolna od podatku jest najwyższa. SUPER! Kolejny sukces naszego rządu. Brawo pani premier, brawo rząd! Ale czy na pewno? Jeśli ktoś wczyta się w podane dane to zobaczy, że tak naprawdę Polska kompromituje się na tle świata. No bo w takiej Chorwacji kwota wolna od podatku to ponad 14 000 złotych, we Włoszech ponad 20 000, we Francji ponad 24 000, w Wielkiej Brytanii ponad 48 000 a w Hiszpanii nawet ponad 74 000. A Polska? 3091! Nie 30, a 3 tysiące. Czyli jednak nie jest w tym naszym kraju tak różowo – czy może bardziej adekwatnie byłoby powiedzieć tak zielono?

Ktoś zapyta, o co cały raban. Zamieszczono grafikę, wpisano wszędzie prawdziwe sumy, no a że Polskę pokolorowano na zielono, no to kolor jak kolor. Otóż nie. Zielony kolor, jest kolorem nadziei, wolności, powodzenia i zadowolenia. Udowodnione jest, że właśnie ta barwa działa kojąco na układ nerwowy człowieka, działa relaksacyjnie i odstresowuje. Utarło się, że na zielono oznacza się coś wyróżniającego się pozytywnie. W sytuacji odwrotnej używa się najczęściej koloru czerwonego. Czerwonego, który już tak dobrze nam się nie kojarzy. Autorzy grafiki doskonale o tym wiedzieli i celowo wybrali zieleń na oznaczenie Polski, chcąc wzbudzić w odbiorcach uczucia pozytywne.