Wiele osób inwestuje w kryptowaluty. Rzecz jasna każda inwestycja jest ryzykowna i nie inaczej sytuacja wygląda choćby z bitcoinami. Można pokusić się o stwierdzenie, że na rynku kryptowalut niejako powiało chłodem i obecnie zaliczają one niemałe spadki. Dziś jednak skupimy się na innym aspekcie, a mianowicie na tym jak je rozliczać.

Jak rozliczać kryptowaluty? To trzeba wiedzieć!

Wielu inwestorów jeszcze kilka lat temu narzekało na niezbyt płynne i jasne przepisy dotyczące rozliczania kryptowalut. Na szczęście obecnie sytuacja się zmieniła i przepisy są dość jasne. Z czego to wynika? Trzeba wiedzieć, że w 2019 r. wprowadzono nowe przepisy dotyczące rynku walut cyfrowych i to znacznie ułatwiło system rozliczania. Otóż w PIT-38 powinniście wpisać uzyskany przychód  ze sprzedaży wirtualnych walut, ale co istotne trzeba też umieścić informacje na temat kosztów uzyskania tego przychodu, który pochodzi z zakupu kryptowalut. Na pewno duże znaczenie ma to, że koszty można przepisywać na następne lata aż do czasu gdy zostaną całkowicie odliczone. Dokonując operacji czy zakupu trzeba otrzymać potwierdzenie, którym może być choćby wyciąg z giełdy online czy kantoru online. Wyciągi z przelewów bankowych mogą nie być wystarczające dla urzędu skarbowego, stąd tak ważne jest to, by właśnie posiadać wyciągi z giełd czy kantorów kryptowalut. Musi na nich widnieć wartość transakcji, data oraz ówczesna cena np. bitcoina.

Małe zmiany – duże znaczenie, czyli co jeszcze należy wiedzieć na temat rozliczeń walut cyfrowych

Każdy inwestor musi wiedzieć, że rozlicza się tylko zamianę wirtualnych walut na waluty fiat, ale i na odwrót. Ciekawym przykładem są stablecoiny, gdzie zamiana ETH na USDT nie jest opodatkowana, natomiast USDT na złotówkę już tak. Pamiętajcie, że stablecoin w żadnym wypadku nie jest tym samym co waluta fiat USD, czyli dolar amerykański. Mając przychody z obrotu wirtualnych walut należy pamiętać, że są one kwalifikowane do przychodów z kapitałów pieniężnych. Natomiast jeżeli poniesiecie stratę, to nie możecie jej odliczyć od przychodów. Nie można też sumować przychodów z wirtualnych walut z innymi uzyskanymi przychodami. Można więc stwierdzić, że przepisy są już bardzo jasne i kryptowaluty rozlicza się w wydzielonej osobnej rubryce umieszczonej w PIT-38.

Co zrobić, gdy kupuje się kryptowaluty w danym roku, natomiast w tym samym roku podatkowym się ich nie sprzedaje?

Nie każdy inwestor kupując kryptowaluty od razu je sprzedaje. Każdy gracz może mieć inną taktykę inwestowania. Jednak należy wiedzieć, że kupując wirtualne waluty w danym roku, trzeba wpisać ich wartość, czyli koszt zakupu do PIT-38. Do tego celu służy rubryka 35 i dotyczy to nawet sytuacji, gdy tych wirtualnych walut się nie sprzedaje. W kolejnych latach przypisuje się więc koszt, aż do czasu gdy w całości rozliczy się z zakupu kryptowalut. Pewną wadą rozliczeń walut cyfrowych jest to, że niestety nie możecie skorzystać z żadnych ulg podatkowych. Oznacza to także, że choć w przepisach istnieje informacja o kwocie wolnej od podatku, to te przepisy nie mają zastosowania w wirtualnych walutach. Niezależnie jak mały dochód uzyskacie, musicie zapłacić od niego podatek, który w tym przypadku wynosi 19%. Przychody z wirtualnych walut dotyczą nie tylko zamiany ich na walutę fiat. Otóż powstają one również gdy zamienicie waluty cyfrowe na inne dobra, natomiast będziecie płacić za nie właśnie wirtualnymi walutami.

 

 

Źródło: Artykuł sponsorowany