Milionerzy różnią się od zwykłych ludzi pod wieloma aspektami. Nie chodzi tylko o zasobność portfela, ilość zer na koncie, ale przede wszystkim o podejście do pracy i umiejętne dysponowanie własnym czasem. Wiele słyszy się o pewnych nawykach, którym prawie każdy z nich przypisywał swój sukces. Nawyki milionerów w większości zostały wyniesione z domu rodzinnego albo przejęte od mentora.

1. Dokładny plan dnia

Dzień milionera zaczyna się wcześnie rano, zwykle na 3 godziny przed rozpoczęciem pracy. Do wczesnego wstawania przyznaje się co drugi milioner. Czas przed pracą przeznacza zazwyczaj na zaplanowanie dnia i uporanie się z najtrudniejszymi zadaniami, od których zaczyna. W swoich planach uwzględnia również czas potrzebny na dojazd do pracy czy ewentualne stanie w korkach. Spośród osób z przeciętnymi dochodami dokładny plan działania na każdy dzień tworzy jedynie około 2%.

[reklama_pozioma]

2. Czytanie i nieustanna edukacja wspomagają rozwój i wzbogacają wiedzę o świecie

Aż 88 procent milionerów poświęca dziennie co najmniej 30 minut na lekturę, przy czym są to zazwyczaj publikacje branżowe lub książki z zakresu rozwoju osobistego. Często czytają oni także biografie innych ludzi sukcesu. Wśród nich możemy wymienić takie osoby jak Steve Jobs czy Richard Branson. Czytanie w przypadku ludzi bogatych jest czytaniem nie tylko dla przyjemności, ale jest związane także ze zdobywaniem wiedzy czy informacji. Jeśli milioner spędza czas w samochodzie, wówczas sięga po audiobooki, które również mogą być pomocne w zdobyciu dodatkowej wiedzy.

3. Nawyki milionerów czyli unikanie marnowania czasu

Kiedy większość ludzi myśli o ryzyku, myśli o nim w kategoriach inwestycji finansowych. Okazuje się jednak, że ryzyko finansowe nie jest największym ryzykiem, którym przejmują się bogaci. Uważają, że pieniądze zawsze można zarobić i odzyskać. Istnieje jednak inne ryzyko, które wszyscy badani uważają za oczywiste. Jest to ryzyko, które powoduje straty nie do odzyskania. Jest nim czas. Kiedy inwestuje swój czas w byle co, musimy się liczyć z tym, że będzie on stracony na zawsze.

[reklama_pozioma]

4. Mieli co najmniej jednego mentora w swoim życiu

Średnia zamożność netto 233 bogatych osób, które udało mi się przebadać, wyniosła 4,3 miliona dolarów. Oznacza to prostą matematykę – odpowiedni mentor w życiu jest jak przelew na 4,3 mln dolarów. 93 proc. milionerów w moim badaniu wskazało, że bogactwo, które osiągnęli, mają dzięki mentorom. 68 proc. stwierdziło, że mentoring, który otrzymali od innych, jest kluczowym czynnikiem w osiągnięciu sukcesu. Takimi mentorami mogą być: rodzice, nauczyciele czy na przykład mentorzy kariery.

5. Jak stać się bogatym, czyli tworzenie kilku strumieni dochodów

Milionerzy nie polegają tylko na jednym źródle dochodu. Starają się mieć ich jak najwięcej. Liczba „trzy” wydawała się magiczną w czasie moich badań. Co więcej, okazuje się, że sześćdziesiąt pięć procent badanych miało trzy lub więcej strumieni dochodu. Dywersyfikacja źródeł dochodów pozwala przetrwać okresy dekoniunktury, które zawsze pojawiają się w życiu. Spadki nie są tak dotkliwe dla bogatych, jak dla ubogich. Ci mają przeważnie tylko jedno źródło utrzymania i gdy coś złego się z nim dzieje, cierpią finansowo.

Sprawdź koniecznie: