Jednym ze sposobów na obniżenie comiesięcznych kosztów utrzymania jest redukcja zużycia energii. Poza zmniejszeniem kwoty na rachunku wpłyniesz też pozytywnie na środowisko. Aby wytworzyć energię w większości przypadków zużywane są nieodnawialne surowce naturalne. Poznaj 10 prostych sposobów na oszczędzanie energii i zacznij redukować ilość pobieranej z gniazdka mocy. Pomysły te zrealizujesz bez obniżenia Twojego komfortu i zdrowia.

 

  1. Żarówki energooszczędne

Jedną z najprostszych zmian, jakie możesz wprowadzić w swoim domu jest wymiana żarówek na energooszczędne. Zużywają one nawet 5 razy mniej prądu niż zwykłe. Dodatkowo są bardzo trwałe. Tą samą ilość światła będą Ci dostarczać nawet 10 razy dłużej. Zacznij od wymiany żarówek, które i tak się przepaliły oraz w miejscach, w których światło pali się najdłużej. W ten sposób unikniesz niepotrzebnych kosztów i od razu zauważysz oszczędności. Żarówki ledowe pobierają do 10 razy mniej energii niż tradycyjne, a do tego działają o 20% dłużej.

Żarówka

  1. Zmiana oświetlenia

Jedna duża lampa do oświetlenia pomieszczenia zużywa sporo prądu. Czasami wystarczy włączyć oświetlenie punktowe. Gdy czytasz w łóżku mała lampka nad głową jest wystarczająca. Gdy gotujesz korzystaj z oświetlenia nad blatem, a gdy oglądasz telewizję, to również nie musisz mieć rzęsiście rozświetlonego salonu. Lampki punktowe nadają wnętrzu przytulny klimat i budują atmosferę. Są też bardzo modne. Zastanów się również nad abażurami. Jasne, przejrzyste uwolnią więcej światła niż wykonane z ciemnego materiału, będzie można więc użyć żarówki o mniejszej mocy. Najprostsza rada i najbardziej efektywna: pamiętaj o gaszeniu światła, gdy wychodzisz z pomieszczenia!

  1. Dopasowany sprzęt

Przy najbliższej wymianie sprzętu AGD wybierz urządzenie o wysokiej klasie energetycznej. Oznacza to ilość prądu używaną podczas pracy. Klasa A przypisana jest do najwyższej klasy. Im więcej plusów po literce A, tym bardziej ekologiczne i oszczędne jest urządzenie. Zastanów się, jaki sprzęt jest Ci niezbędny, być może wystarczy mniejsza lodówka? Im większe urządzenie, tym więcej prądu zużywa. Jeśli kupujesz klimatyzator lub telewizor, również nie wybieraj największego modelu. Wielkość ekranu należy dopasować do powierzchni i wystroju pomieszczenia. Podobnie z klimatyzacją – moc chłodniczą wylicza się na podstawie wzoru m2 x 100, gdzie m2 oznacza oczywiście metraż, a wynik mnożenia wyrażony będzie w watach.

  1. Tryb stand by

Duże straty energetyczne generują urządzenia podpięte do prądu, ale nieużywane. W trybie stand by najczęściej pozostają telewizory, sprzęt muzyczny, drukarki, mikrofalówki. Jeśli urządzenie wyłączasz pilotem zamiast specjalnym przyciskiem, to przechodzą one w tryb czuwania. Takie sprzęty stoją bezczynnie, a Ty płacisz za ich gotowość do pracy. Według popularnego dostawcy prądu jedno urządzenie nie wyłączone, lecz pozostawione w trybie stand by zużywa prąd o wartości 70 zł rocznie! Sprawdź, czy Twoje urządzenia mogą działać w trybie oszczędnym lub eko.

  1. Ładowarka

Po naładowaniu telefonu odłączaj ładowarkę z prądu. Pomiary przy użyciu specjalistycznego sprzętu wykazały, że nieużywana ładowarka pobiera niewielką ilość energii; była to wielkość poniżej 0,5 W. Jednak jeśli do ładowarki podłączony jest sprzęt, który już się naładował, to takie urządzenie pobiera ok. 2/3 mocy, co podczas ładowania. Jeśli chodzi o telefony, to pomiary wykazały pobór w wysokości ok. 3,5 W. Oszczędności da Ci odłączanie telefonu od ładowarki po jego naładowaniu. Tak samo pamiętaj o laptopach, powerbankach czy akumulatorkach. Warto zainwestować w listwy zasilające z wyłącznikiem lub z wyłącznikiem czasowym, który odetnie prąd po zakończeniu ładowania.

  1. Oszczędne gotowanie

Najniższe koszty gotowania wykazuje płyta indukcyjna (w porównaniu z płytą ceramiczną i gazową). Jest tak dlatego, że ciepło powstaje na dnie garnka. Energia nie jest marnowana na ogrzewanie płyty lub powietrza pomiędzy palnikiem a naczyniem. Jednak nawet najbardziej wydajna płyta nie będzie przynosić oszczędności z niedopasowanym garnkiem. Naczynie musi być odpowiedniej wielkości i wykonane z odpowiednich materiałów. Dodatkowo zawsze gotuj pod przykrywką i niech to będzie przykrywka szklana. Dlaczego? Widzisz, co dzieje się w garnku i nie musisz jej podnosić, co powoduje straty energetyczne.

  1. Lodówka

Nie wkładaj do lodówki ciepłych potraw. Ich schłodzenie zużyje duże ilości prądu. Wystudź jedzenie poza lodówką i dopiero wtedy je schowaj. Mrożonki wyjmij z zamrażalnika dzień przed planowanym użyciem i przełóż do lodówki. W ten sposób wpłyniesz na obniżenie temperatury wewnątrz urządzenia i unikniesz konieczności użycia mikrofalówki do rozmrożenia potrawy.

  1. Pralka i zmywarka

Uruchamiaj pralkę, zmywarkę i suszarkę po pełnym naładowaniu. Zmywarka zużyje tyle samo prądu, wody i detergentów niezależnie od tego, ile włożysz do niej naczyń. Pralkę ustaw na tryb z zimną wodą. Jeśli tylko odświeżasz ubrania, to ciepła woda nie jest potrzebna, a podgrzanie wody zużywa duże ilości prądu. Suszarki używaj tylko w ostateczności – taniej będzie wysuszyć ubrania na świeżym powietrzu. Jeśli ubrania prasujesz, to zacznij od tych, które wymagają najwyższej temperatury. Najmniej wymagające materiały przeprasuj odłączonym z prądu żelazkiem, które wciąż jeszcze będzie wystarczająco ciepłe.

  1. Ogrzewanie

Odpowiednio szczelne okna i drzwi gwarantują Ci optymalną temperaturę w domu. Zimą oszczędzisz na ogrzewaniu, a latem na schładzaniu. W upalny dzień zaciągaj rolety, co zapobiegnie nadmiernemu nagrzewaniu. Zimą nie przegrzewaj domu. Zmniejsz temperaturę gdy wychodzisz na cały dzień lub wyjeżdżasz na weekend. Nie zasłaniaj grzejników kanapą ani nie susz na nich ubrań.

  1. Oświetlenie przydomowe

Światło można oszczędzić również wokół domu. Tradycyjne lampki warto zamienić na urządzenia solarne. Cały dzień ładują się energią słoneczną, a w nocy oddają światło. Wszystko za darmo. Lampę nad drzwiami lub bramą garażową wyposaż w czujnik ruchu oraz czujnik zmierzchu. Zapalą się tylko po ciemku i gdy wyczują podejście kogoś do drzwi.

Jak się okazuje oszczędzanie energii nie musi być bardzo kłopotliwe. Zacznij od wprowadzenia w życie kilku zmian, a zauważysz różnicę w wysokości rachunków za prąd. Z czasem warto wymienić urządzenia na te, które spełniają normy energooszczędne. To nie tylko wpłynie na Twoje wydatki, ale pomoże planecie i innym ludziom.