Foto: Wydawnictwo M

Jutro beatyfikacja papieża Pawła VI. W Polsce nikt nie miał wątpliwości o zasadności wprowadzenia na ołtarze św. Jana Pawła II, jednak w tym przypadku wielu może mówić – a co takiego ten papież zrobił oprócz dokończenia Soboru Watykańskiego II? Warto przyjrzeć się więc jego biografii, choćby tej zawartej w książce Marty Wielek.

Foto: Wydawnictwo M

Na początku chcę mocno podkreślić to co spodobało mi się w tej lekturze o prostym tytule „Paweł VI” przede wszystkim – jest to rozbudowany opis historyczny (upadek Państwa Kościelnego i wydarzenia z nim związane, a także życie przodków papieża). To pozwala nam podjąć próbę zrozumienia w jakich okolicznościach i przez kogo wychowywał się Giovanni Battista Montini – od jutra bł. Paweł VI. Wzrastał on w pobożnej rodzinie aktywnych społecznie katolików. Choćby po przeczytaniu książki „Resortowe Dzieci” zdajemy sobie sprawę jak środowisko z którego się wychodzi wpływa na późniejsze życie (choć myślę, że powinniśmy to wiedzieć i bez jej czytania).

Z drugiej strony lata pontyfikatu są przedstawione w tej publikacji dosyć skrótowo. Być może autorka doszła do wniosku, że w ich przypadku jest wiele dobrych źródeł i nie chce z nimi konkurować. Wydawca na swojej stronie internetowej stwierdził, że „Książka ma na celu przybliżyć osobę papieża Pawła VI. Autorka koncentruje się na ukazaniu nieprzeciętnej osobowości tego wielkiego człowieka.” Moim skromnym zdaniem to się udało.

Książka Marty Wielek „Paweł VI” została wydana przez Wydawnictwo M. Więcej szczegółów tutaj.

5 KOMENTARZE

 1. Kubala ty cholerny pisiurze mam dosyć twoich tekstów i ogólnie jako czytelnik parezji nie rzeczy sobie oglądać twojej prawackiej wyretuszowanej gęby. Niby łączysz kościół z polityką, a wszyscy wiemy, że twój pis ma poglądy lewicowe. Niby nie chcesz powrotu komunizmu a przez takie teksty jak ten ludzie o moim poglądach są źle odbierani. Jak będzie się to powtarzać to przyjadę do Rydzkowej uczelni i porozmawiamy face to face.
  A tak w ogóle WSKSiM – Wyższa Szkoła Kłamstw, Ściem i Motactw?

   • To dlaczego ją popierasz. Od kilku miesięcy oglądam twoja jakże zawrotną karierę na tym portalu i widzę że kawał z ciebie chama i propagandzisty prawackiego pisu. Ile ci za to płacą, pytam jako stały czytelnik ?!

    • „To dlaczego ją popierasz.” – nie popieram jej.
     ” Od kilku miesięcy oglądam twoja jakże zawrotną karierę na tym portalu” – Moja „kariera” na tym portalu trwa od samego jego początku, tj. od kwietnia 2013. Miesiąc później zostałem wicenaczelnym. W ostatnich miesiącach nic istotnego się w tej kwestii nie stało, nawet można było obserwować okresowe spadki mojej aktywności.
     „propagandzisty prawackiego pisu” – jak to się ma do stwierdzenia „twój pis ma poglądy lewicowe”? Moim zdaniem socjalizm jest lewacki, nie prawacki.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here