Jutro beatyfikacja papieża Pawła VI. W Polsce nikt nie miał wątpliwości o zasadności wprowadzenia na ołtarze św. Jana Pawła II, jednak w tym przypadku wielu może mówić – a co takiego ten papież zrobił oprócz dokończenia Soboru Watykańskiego II? Warto przyjrzeć się więc jego biografii, choćby tej zawartej w książce Marty Wielek.

Foto: Wydawnictwo M

Na początku chcę mocno podkreślić to co spodobało mi się w tej lekturze o prostym tytule „Paweł VI” przede wszystkim – jest to rozbudowany opis historyczny (upadek Państwa Kościelnego i wydarzenia z nim związane, a także życie przodków papieża). To pozwala nam podjąć próbę zrozumienia w jakich okolicznościach i przez kogo wychowywał się Giovanni Battista Montini – od jutra bł. Paweł VI. Wzrastał on w pobożnej rodzinie aktywnych społecznie katolików. Choćby po przeczytaniu książki „Resortowe Dzieci” zdajemy sobie sprawę jak środowisko z którego się wychodzi wpływa na późniejsze życie (choć myślę, że powinniśmy to wiedzieć i bez jej czytania).

Z drugiej strony lata pontyfikatu są przedstawione w tej publikacji dosyć skrótowo. Być może autorka doszła do wniosku, że w ich przypadku jest wiele dobrych źródeł i nie chce z nimi konkurować. Wydawca na swojej stronie internetowej stwierdził, że „Książka ma na celu przybliżyć osobę papieża Pawła VI. Autorka koncentruje się na ukazaniu nieprzeciętnej osobowości tego wielkiego człowieka.” Moim skromnym zdaniem to się udało.

Książka Marty Wielek „Paweł VI” została wydana przez Wydawnictwo M. Więcej szczegółów tutaj.