foto: facebook.com/BrowarCiechan
foto: facebook.com/BrowarCiechan

Przedsiębiorca wspierający polskie browary, nie kryjący konserwatywnych poglądów Marek Jakubiak gościł w Radiu Wnet. Jego zdaniem polska gospodarka jest ofiarą lobbingu międzynarodowych firm. Biznesmen opowiedział również dlaczego popiera Pawła Kukiza.

Wspieram Pawła Kukiza w jego działaniach i chciałbym, żeby tą swoją organizację, bo nie wierzę w takie cuda jak struktury bez struktur, wprowadziły do Sejmu. Trzymam kciuk za Pawła, on ma poglądy proste i oczywiste. To jest wielki patriota – powiedział Jakubiak.

Właściciel browaru „Ciechan” wypowiedział się również na temat przedsiębiorczości.

Szukałem miejsc gdzie możemy inwestować w internecie, i tak trafiłem na browar Tenczynek, lokalizacja i historia tego browaru sprawiły, że postanowiłem tutaj zainwestować. Przedsiębiorstwa, które tylko eksploatują, a nie inwestują, muszą w końcu upaść, chociaż Tenczynek wyglądał lepiej niż Lwówek, w momencie kiedy go przejmowałem.

Zdaniem Jakubiaka, Polska jest dzisiaj postrzegana przez zagraniczne koncerny jako wielka „montownia”.

Polska dzisiaj na rynku europejskim jest postrzegana jak wielka montownia. Międzynarodowym firmom zależy żeby jak najmniej płacić swoim pracownikom. Dzisiaj mamy do czynienia z lobbingiem, który stara się utrzymać niskie płace w Polsce, bo jeśli te montownie się wycofają to bezrobocie skoczy do 20 procent.

Biznesmen stanowczo sprzeciwił się teorii, według której podatki nie mają znaczenia dla zarobków w Polsce.

Nie zgadzam się z autorami raportu „Dlaczego Polacy zarabiają cztery razy mniej niż na zachodzie”, że podatki w Polsce nie przeszkadzają w prowadzeniu przedsiębiorstwa. W oczywisty sposób przeszkadzają. Co to jest za prawo, które trzeba klika tysięcy razy w ciągu roku interpretować. Nie mam innego pomysł niż radykalne zmiany, nie da się już tego naprawić – powiedział Jakubiak.