W Japonii w roku 2018 urodziło się najmniej dzieci od 1899 roku, kiedy to zaczęto zbierać na ten temat dane. Miniony rok przyniósł zaledwie 921 tysięcy nowych obywateli Japonii.

Już od roku 2016 dane wskazują, iż rokrocznie rodzi się w Japonii poniżej miliona dzieci. W roku 2018 liczba ta zmalała aż o 25% względem poprzedniego, 2017 roku, który już wtedy był rekordowy.

Dane wskazują, iż w 2018 roku zmarło 1 370 000 japońskich obywateli. Jest to spadek populacji aż o 449 tysięcy. Najnowsze dane pochodzą z japońskiego Ministerstwa Zdrowia, Pracy i Opieki Społecznej.

Na dzień 1 stycznia 2019 roku godzinę 15:15 populacja Japonii wynosi 125 699 721 milionów ludzi. Tempo wzrostu populacji, czyli różnica między urodzeniami i zgonami wynosi -682/dzień. Na chwilę obecną tempo wzrostu urodzeń wynosi 3079 ludzi na dzień, co daje 128 dzieci na godzinę. Tempo wzrostu zgonów jest większe i oscyluje w granicach 3761 na dzień, ci daje około 158 zgonów na godzinę.

 

W Japonii spada również wskaźnik dzietności, czyli współczynnik miary średniej liczby dzieci, które ma urodzić jedna kobieta. Skorygowany on jest o profil wiekowy i wskaźnik dzietności ze względu na wiek. W roku 2016 wskaźnik ten wynosił 1,44, natomiast rok później 1,43. Rząd chciałby, ażeby wskaźnik ten pod koniec 2025 roku wynosił 1,8. Premier Shinzo Abe zapewnił, że sytuacja się poprawi i ma w planach zapewnienie większego wsparcia w obszarze opieki nad dziećmi i edukacji.

Japonia a imigranci

Japonia jest krajem starzejącego się społeczeństwa, ale również posiadają oni opinię kraju homogenicznego i zamkniętego. Barierą jest język, przywiązanie do tradycji, a także specyficzny sposób myślenia. Jednakże ażeby zrozumieć ich sposób bycia należałoby w pełni zrozumieć ich kulturę. Japońskie władze nie są pozytywnie nastawione w stosunku do przyjmowania uchodźców. Aż 99 procent wniosków o azyl została odrzucona.

Japonia potrzebuje uchodźców, ale jedynie na papierze, ze względu na pogarszającą się sytuację demograficzną, ale w praktyce nie zgadza się na pozostawienie ich u siebie. Teraz zapewne wielu z nas zadaje sobie pytanie: kiedy w końcu nastąpi tak ogromny kryzys demograficzny, że Japonia będzie zmuszona przyjąć imigrantów?

 

 

Czytaj także: Geneza kryzysu w Wenezueli https://parezja.pl/geneza-powstania-kryzysu-w-wenezueli/