Japońskim naukowcom udało się zidentyfikować bakterie, które żywią się plastikiem, a dokładniej jego rodzajem: PET. Być może bakterie wspomogą proces oczyszczania oceanów z plastikowych śmieci.

Grupa japońskich naukowców z Instytutu Technologicznego w Kioto znalazła gatunek bakterii, który żywi się… jednym z rodzajów plastiku, który wykorzystuje się do produkcji włókien sztucznych i butelek do napojów bezalkoholowych, czyli PET, jak skrótowo określa się (tereftalan etylenu), termoplastyczny polimer z grupy poliestrów – opisuje magazyn „Science”.

Wcześniejsze wyniki badań wykazały, że na PET może rosnąć kilka gatunków grzybów, jednak dopiero teraz odkryto jeden, który może dosłownie zjadać butelkę.

Bakterie, które żywią się tym rodzajem plastiku nazwano Ideonella sakainesis. Badania wykazały, że drobnoustroje te w zaledwie sześć tygodni przy stałej temperaturze równej 30 st. C mogłyby zdewastować cienką folię.

Naukowcy nadal nie są pewni, czy najnowsze analizy przydadzą się w walce z zanieczyszczonymi przez plastikowe butelki wodami oceanów. Japończycy ciągle nad tym pracują.

źródło:losyziemi.pl/DK