wikimedia.org
wikimedia.org

Jeszcze niedawno sprawa zmiany niechlubnego patrona kieleckiego IV LO wydawała się przegrana. Kiedy akcja prowadzona przez grupę uczniów nabrała rozpędu i rozgłosu w szkole postanowiono przeprowadzić referendum. Jego wyniki okazały się negatywne – tylko 44% uczniów opowiedziało się za zmianą patrona. Dziś sprawa zmiany patrona znów staję się kwestią otwartą.

 

W dzisiejszym oświadczeniu organizatorów facebookowej akcji Nie dla Hanki Sawickiej w IV LO czytamy:

Sukces! Kilka dni temu dyrekcja ogłosiła, że złożyła do Rady Miasta wniosek o zmianę patrona w naszym liceum. Wygląda to tak, że szkoła pozbywa się patrona i prawdopodobnie już od 1 września będzie nosiła nazwę IV Liceum Ogólnokształcące w Kielcach. Zwycięstwo połowiczne, ale zawsze coś. Być może w przyszłości szkole zostanie nadane imię godniejszego patrona. Ważne, że pozbyliśmy się tego reliktu przeszłości. Dzięki, do usłyszenia!

Sprawa zatem staje w nowym świetle. Dla organizatorów protestu i zwolenników zmiany patrona szkoły pojawiła się kolejna szansa. Po przegranym referendum, w którym udział brali uczniowie IV LO, rodzice uczniów IV LO, nauczyciele i pracownicy IV LO i Gimnazjum Nr 23, absolwenci IV LO, byli pracownicy IV LO oraz uczniowie Gimnazjum Nr 23 wydawało się bowiem, że kwestia ta jest już kwestią zamkniętą. Jednak w najbliższych dniach wszystko może ulec zmianie i kto wie do jakiej szkoły wrócą uczniowie i pracownicy 1 września…