Foto: Wikimedia Commons
Foto: Wikimedia Commons

Rzecznik Prokuratury Okręgowej w Warszawie poinformował, że wszczęte zostało śledztwo w związku z aferą taśmową ujawnioną przez tygodnik “WPROST”. Konkretnie śledczy zbadają rozmowę szefa NBP – Marka Belki i ministra spraw wewnętrznych – Bartłomieja Sienkiewicza. 

Zdaniem rzecznika Prokuratury, śledztwo dotyczy przekroczenia uprawnień. Miało ono polegać na zawarciu nieformalnego porozumienia pomiędzy szefem Narodowego Banku Polskiego a premierem – który działał za pośrednictwem szefa NBP. “Deal” miał obejmować zgodę Belki na sfinansowanie deficytu budżetowego ze środków NBP w zamian za m.in zmianę na stanowisku ministra finansów oraz ograniczenie roli Rady Polityki Pieniężnej.

Przemysław Nowak z Prokuratury Okręgowej w Warszawie poinformował, że śledztwo jest na wczesnym etapie i prowadzone jest “w sprawie”. Wśród osób, które złożyły zawiadomienie w tej sprawie jest m.in Zbigniew Ziobro. Podstawą do wszczęcia śledztwa był artykuł 231 kk., który mówi że
“funkcjonariusz publiczny, który przekraczając swoje uprawnienia lub nie dopełniając obowiązków, działa na szkodę interesu publicznego lub prywatnego, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3”.

na podstawie: polskieradio.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.