Julia PiteraW niedzielę w TVP Info, gościem była pełnomocnik rządu ds. walki z korupcją która wsławiła się tropieniem dorsza za 8 złotych. Jako, że na niwie zwalczania korupcji nie odniosła większych sukcesów, postanowiła wypowiedzieć się w sprawie podatków.

W programie „Dziś Wieczorem”, jednym z tematów były spoty Andrzeja Dudy, który zarzuca Bronisławowi Komorowskiemu niekonsekwencję. Obecny prezydent przed objęciem urzędu, krytykował podnoszenie podatków ale po dojściu do władzy podpisał się pod wszystkimi decyzjami partii dotyczącymi zwiększenia obciążeń finansowych.

Ja też uważam, że nie ma nic gorszego niż podnoszenie podatków. Niestety tak było, że trzeba było podnieść VAT o 1% – ciągle żeby było jasne on nie jest najwyższy w Unii Europejskiej. Ale trzeba było. I dzięki temu, przeszliśmy przez kryzys tak że dzisiaj zaczynamy powoli wychodzić z bezrobocia, są coraz lepsze wyniki, powstają nowe firmy – mówiła Pitera, po czym nagle dołożyła z tzw. „grubej rury”.

Oczywiście można było fundamentalnie obniżać podatki, bo powiedzieliśmy że nie wolno podwyższać i dziś mieć 25% bezrobocia i upadające małe firmy, oczywiście można było, ale to była sytuacja taka że to nie jest wynikiem braku odpowiedzialności to jest wynikiem sytuacji ekonomicznej jaka była. 

Pani europoseł, nie dodała że firmy upadają właśnie teraz. I to nie tylko te małe, ale również dawni giganci którzy radzili sobie do czasu kiedy państwo nie zaczęło się wtrącać i naliczać horrendalnych podatków. I na koniec. Pani Pitera twierdzi, że podwyższenie podatków umożliwiło nam swobodne przejście przez kryzys. Warto przypomnieć, że we wrześniu 2013 premier Tusk mówił:

Polacy odparli kryzys. Łomotał do naszych drzwi, ale ich nie wyważył. Nie wpuściliśmy kryzysu do Polski, oberwaliśmy trochę rykoszetami, ale nie wpuściliśmy tego kryzysu do Polski.

To jak to w końcu było? Nie wpuściliśmy kryzysu, czy przeszliśmy przez niego bez większego szwanku dzięki wyższym podatkom? Dobrze byłoby uzgodnić jedną obowiązującą wersję.