Julia PiteraW niedzielę w TVP Info, gościem była pełnomocnik rządu ds. walki z korupcją która wsławiła się tropieniem dorsza za 8 złotych. Jako, że na niwie zwalczania korupcji nie odniosła większych sukcesów, postanowiła wypowiedzieć się w sprawie podatków.

W programie “Dziś Wieczorem”, jednym z tematów były spoty Andrzeja Dudy, który zarzuca Bronisławowi Komorowskiemu niekonsekwencję. Obecny prezydent przed objęciem urzędu, krytykował podnoszenie podatków ale po dojściu do władzy podpisał się pod wszystkimi decyzjami partii dotyczącymi zwiększenia obciążeń finansowych.

Ja też uważam, że nie ma nic gorszego niż podnoszenie podatków. Niestety tak było, że trzeba było podnieść VAT o 1% – ciągle żeby było jasne on nie jest najwyższy w Unii Europejskiej. Ale trzeba było. I dzięki temu, przeszliśmy przez kryzys tak że dzisiaj zaczynamy powoli wychodzić z bezrobocia, są coraz lepsze wyniki, powstają nowe firmy – mówiła Pitera, po czym nagle dołożyła z tzw. “grubej rury”.

Oczywiście można było fundamentalnie obniżać podatki, bo powiedzieliśmy że nie wolno podwyższać i dziś mieć 25% bezrobocia i upadające małe firmy, oczywiście można było, ale to była sytuacja taka że to nie jest wynikiem braku odpowiedzialności to jest wynikiem sytuacji ekonomicznej jaka była. 

Pani europoseł, nie dodała że firmy upadają właśnie teraz. I to nie tylko te małe, ale również dawni giganci którzy radzili sobie do czasu kiedy państwo nie zaczęło się wtrącać i naliczać horrendalnych podatków. I na koniec. Pani Pitera twierdzi, że podwyższenie podatków umożliwiło nam swobodne przejście przez kryzys. Warto przypomnieć, że we wrześniu 2013 premier Tusk mówił:

Polacy odparli kryzys. Łomotał do naszych drzwi, ale ich nie wyważył. Nie wpuściliśmy kryzysu do Polski, oberwaliśmy trochę rykoszetami, ale nie wpuściliśmy tego kryzysu do Polski.

To jak to w końcu było? Nie wpuściliśmy kryzysu, czy przeszliśmy przez niego bez większego szwanku dzięki wyższym podatkom? Dobrze byłoby uzgodnić jedną obowiązującą wersję.

36 KOMENTARZE

 1. dobre, dzisiaj gadałem ze znajomym co do prowadzenia firmy, prawda jest taka że jeśli podatki byłyby normalne dla wszystkich/równe (nie ważne czy firma zarabia 30tys rocznie czy 1mln) i byłyby dzielone między odpowiednie resorty administracji to każdy płaciłby te podatki i nie istniałaby szara strefa!!! ale jak wiemy są równi i równiejsi – mam tu na przykładzie kwotę wolną od podatku 🙂

  0

  0
  • szara strefa to reakcja na głupie ustawy.
   Co do twierdzenia że równe podatki kasują szarą strefe to mam zagadkę
   Jak byłaby szara strefa rynku papierosów gdyby akcyza na papierosy wynosiła 0% i 70%??

   0

   0
 2. to zacznijmy od twierdzeń PO :

  1. Nie podnieśliśmy kwoty wolnej od podatku bo biedni by stali się jeszcze biedniejsi.
  2. Niskie podatki powodują upadek małych firm.

  Co następne ?
  większe podatki zwiększają bogactwo w rodzinie ? a może mniejszy wat zmniejsza ilość zakupywanych produktów i zwiększa ceny ?

  Albo lepiej ja im pomysłów nie daję bo za tydzień coś takiego pewnie przeczytam.

  0

  0
 3. Nawet pasienia krów i gęsi tej pani bałbym sie powierzyć.
  W moim gospodarstwie do wybierania obornik z gnojnika mógłbym tę babę zatrudnić.

  0

  0
 4. Jakim ekspertem była od walki z korupcją to i takim jest ekspertem od gospodarki i prowadzenia firmy. Totalne DNO jak reszta PełO.

  Ps. Przez wiele lat Pitera brała publiczną kasę będą ministrem bez teki (z bardzo drogą torebką) za przygotowanie ustawy antykorupcyjnej – ponoć już ją miała jak do rządu weszła. I co? Ano nic – kasę publiczną zmarnotrawiła a poza stawaniem w obronie oskarżonych o korupcję z PełO nic nie zrobiła czyli zmarnotrawiła pieniądze społeczeństwa na nią wydane.

  0

  0
 5. Nie rozumiem czemu ludzie którzy nie znają się na temacie wypowiadają się to żałosne co mówi ta kobieta. Nie wystarczy że nieudolnie radzi sobie na swoim stanowisku to jeszcze gada na tematy o których nic nie wie, już byś się kobieto nie kompromitowała siedziała na swojej ciepłej posadce i brała pieniądze na które nawet sobie nie zasłużyłaś zanim coś się zmieni i skończy się el dorado

  0

  0
 6. To już wiemy co za idiota (a właściwie idiotka) zaproponował podniesienie akcyzy na papierosy i alkohol. Wzrósł przychód z tych towarów? Nie. Więc na jakiej podstawie uważacie, że za większe podatki wzrośnie dochód budżetu państwa? Po prostu – ludzie będą unikać płacenia podatków, robiąc “fuchy na lewo”.

  0

  0
 7. Chciałbym założyć małą firmę. I paru moich znajomych też. Niestety, to się po prostu nie opłaca, bo podatki zjedzą cały dochód. Więc robimy na czarno to, co moglibyśmy robić legalnie i państwo gówno z tego ma. Tak widocznie jest lepiej.

  0

  0
  • Witaj w klubie. 😉 ja pracowałem kilka lat w szkocji na samo zatrudnieniu. Nie ma tam czegoś takiego jak ZUS. Płaci się podatek od dochodu i ubezpieczenie. I jakoś ta Brytania sobie radzi. To ZUS niszczy polską gospodarke! To jest problem polskich przedsiębiorców.

   0

   0
 8. No przecież jest dokładnie tak jak baba gada. Przecież żaden z nich, bezpośrednich beneficjentów podatków i ich podwyżek kryzysu nawet nie poczuł. Ciężar ich rozrzutności został rozłożony na barki wszystkich pracujących w Polsce ludzi.

  0

  0
 9. Jak mogą małe firmy się utrzymać dzięki przedstawionemu schematowi :
  Zarabiasz : 1000 PLN
  Wydajesz 2000 PLN
  Bierzesz kredyt na 5000 PLN
  ————————————-
  Zarabiasz : 1000 PLN
  wydajesz 2500 PLN ( 500 – rata)
  Splajtujesz
  Komornik zabiera ci część twojego mienia np. samochód czy coś tańszego
  ————————————-
  Zarabiasz : 0 PLN
  Wydajesz 1000 PLN
  = nawet w symulatorach ekonomicznych używając kodów nie da się wytrwać robiąc to co robi Platforma Obywatelska biorąc pod uwagę obce inwestycje a rdzennych obywateli jako tanią siłę roboczą – NIE DA SIĘ chyba że nie będą jeść , spać i nie będą mieć innych zapotrzebowań w przeciwnym wypadku wszystko się szybko skończy razem z rządem

  0

  0
 10. podatki nie są jakimś wielkim obciążeniem dla firm, ponieważ są liczone od zysku, teoretycznie – nie zarabiasz nie płacisz , a największym obciążeniem jest ZUS – nic nie zarobiłeś a zapłacić musisz

  0

  0
 11. O widzicie, a ja zawsze słyszałem i myślałem, że niskie podatki pozwalają się firmom rozwijać. Ale to pewnie w innych krajach.

  0

  0
 12. Rząd PO stosuje odwróconą logikę. Jeśli p -> q, to oni powiedzą “nieprawda, że q” i uważają, że jak tak powiedzą, to stanie się to aksjomatem. To tak jak dziecko, które zamykając oczy myśli, że staje się niewidzialne. Tej pani się wydaje, że jak powie, że podwyższanie podatków uratuje kraj od bezrobocia to stanie się to prawdą!

  0

  0
 13. Brawo Politycy są tak ograniczeni umysłowo że nawet nie nadają się na
  prowadzenie biurka w czystości Obniżenie podatku by zniszczyło małe
  firmy ta ? a z czego mają opłacać pracowników oraz dlaczego mają
  wszystko drogie ponieważ za dużo płacą do za podatki. IDIOCI gdyby
  polska miała normalnych polityków a nie samych złodziei to byśmy mogli
  żyć tu normalnie się rozwijać się normalnie a nie myśląc jak żyć dalej a
  wy złodzieje byście się zastanowili na co wydajecie nasz e ciężko
  zarobione pieniądze tłumoki pancerne

  0

  0
 14. Kochani Panstwo. Musimy mocniej pilowac galaz na ktorej siedzimy, zeby nie spasc na dol. Musimy rowniez pamietac, ze na tej galezi siedzimy MY, siedzimy TERAZ, nie zas nasze przyszle pokolenia ktore beda siedziec WTEDY kiedy juz tej galezi nie bedzie!

  0

  0

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.