Foto: Wikimedia Commons
Foto: Wikimedia Commons

Po tym jak sieć sklepów Empik zdecydowała, że twarzami jej świątecznej kampanii będą znana z chwalenia się aborcjami Maria Czubaszek oraz znany z satanizmu i darcia Biblii Adam Darski “Nergal”, wśród klientów powstało oburzenie. Jego przejawem było ogłoszenie bojkotu zakupów w Empiku. Do dziś, akcję na facebooku poparło ponad 30 000 osób.

Autorzy strony: “Świątecznych zakupów nie robię w Empiku”, fakt bojkotu tłumaczą następująco: “Jeśli Empik pragnie do swojej reklamy zatrudniać osoby promujące demoralizację i prawo do bezkarnego mordowania dzieci – my nie będziemy w te święta robić tam zakupów. Dołącz do nas – pokaż, że nie godzisz się na promowanie zła!”

Do dziś, akcję poparło dokładnie 31 739 osób. W krytyce sieci sklepów, konsumentów wsparł arcybiskup Henryk Hoser, który niedawno stwierdził: “Chodzi o desakralizację Świąt Bożego Narodzenia. Nie może to być tolerowane. To jest komercyjne wykorzystywanie wartości i tradycji chrześcijańskich oraz laicyzacja świąt.”

Przedstawiciele Empiku, nie widzą jednak problemu. W wydanym oświadczeniu piszą: „W spotach i materiałach reklamowych nie ma żadnego odniesienia do duchowo-religijnego wymiaru świąt, żadnych symboli czy słów nawiązujących do Bożego Narodzenia. Kampania odnosi się stricto do tradycji obdarowywania się prezentami, którą celebrują wszyscy – niezależenie od wyznania/religii. To właśnie prezenty są wiodącym tematem naszych spotów”.

W tym kontekście warto przytoczyć kolejne słowa arcybiskupa Hosera: “Komercyjne eksploatowanie świąt kościelnych, chrześcijańskich jest rzeczą prawdę mówiąc niegodną. Kiedy już zaraz po święcie Wszystkich Świętych, wszystkie galerie handlowe przekształcają się w celebrowanie na płaszczyźnie bardzo płytkiej i karczemnej świąt Bożego Narodzenia, to jest zmiana cywilizacyjna, na którą powinniśmy być wrażliwi”.

W tej sprawie, warto zwrócić uwagę na coś jeszcze. Osoby zapowiadające bojkot Empiku są przez celebrytów i wiodące media ośmieszani i krytykowani za “zaścianek”, “wsteczniactwo” czy “warcholstwo”. Tak się jednak składa, że te same media i ci sami celebryci przebierali nogami z radości i z aprobatą klaskali, kiedy dwie knajpy postanowiły wylewać zapasy piwa “Ciechan” po wypowiedziach jego właściciela, które nie przypasowały homolobby. Godna pochwały konekwencja…

37 KOMENTARZE

  1. Juz nigdy wiecej nie kupie nic w empiku. Przynajmniej do tej pory az sie nie otrzasna i ten caly cyrk sie zkonczy. Jak swieta Bozego Narodzenia w empiku moze reprezentowac kobieta ktora DWA razy dokonala aborcji i jest z tego jak najbardziej sczesliwa i mezczyzna ktory na swoim koncercie drze Biblie i jest satanista?!

  2. A niech biskup nie pieprzy głupot o laicyzacji świąt, bo świąt nie wymyślił sobie Kościół. Nie ma to jak podebrać Szczodre Gody z tradycji pogańskiej i potem jeszcze gadać o tym, że ma się monopol na to święto. Hipokryzja tak bardzo. A akcja obchodzi mnie mało, bo w Empiku i tak nie kupuje (bo jest drogi na tle innych sklepów). Faktycznie – promowanie “tych szczególnych dni” twarzą Nergala jest strzałem w stopę, jednak nie widzę sensu zrzeszania ludzi wokół każdej pijarowej wtopy. Po co komukolwiek robić darmowy rozgłos?

  3. Ludzie obudźcie się…narzekacie na wywóz gotówki z Polski przez firmy zagraniczne jak Auchan,Tesco,Biedronka a bojkotujecie polski EMPIK?Brawo…tylko kto na tym wygra?Pomyślcie przez chwilę…

  4. Niech moraliści w sukniach wezmą się za promowanie moralnosci wsród swoich. Pycha, pazerność, nieumiarkowanie, pedofilia…

  5. Lewakom nie podobała się wypowiedź prezesa Ciechanu, a prawicowcom
    Nergal na plakatach Empiku. Weź ty biedny człowieku zrozum ten świat.
    Polska – niemal fenomen na skalę globalną w krajach rozwijających się
    jeśli chodzi o jednolitość etniczną i religijną, a tu proszę żeby nie
    było zbyt fajnie to Polacy znaleźli sobie inny podział. Na bycie
    fanatykiem prawej i lewej strony. A wystarczyłoby trochę dystansu do
    świata, a Polacy nie musieli by być tak podzieleni. Tymczasem ja
    uwielbiam piwo Ciechan i jednocześnie lubię muzykę Behemotha. No i do którego
    bojkotu mam się teraz przyłączyć?

  6. Lewakom nie podobała się wypowiedź prezesa Ciechanu, a prawicowcom
    Nergal na plakatach Empiku. Weź ty biedny człowieku zrozum ten świat.
    Polska – niemal fenomen na skalę globalną w krajach rozwijających się
    jeśli chodzi o jednolitość etniczną i religijną, a tu proszę żeby nie
    było zbyt fajnie to Polacy znaleźli sobie inny podział. Na bycie
    fanatykiem prawej i lewej strony. A wystarczyłoby trochę dystansu do
    świata, a Polacy nie musieli by być tak podzieleni. Tymczasem ja
    uwielbiam piwo Ciechan i jednocześnie lubię muzykę Behemotha. Do którego
    bojkotu mam się przyłączyć?

  7. „Komercyjne eksploatowanie świąt kościelnych, chrześcijańskich jest rzeczą prawdę mówiąc niegodną”. Takie eksploatowanie to normalka w krajach “zachodnich”. Dla wiekszosci ludzi w Australii Swieta Bozego Narodzenia to Mikolaj, jelonki, prezenty, choinki, skrzaty, ciasta, indyk…i nic wiecej. Okazja zeby sprzedac, kupic i wydac pieniadze…a przeciez wyrosli na Chrzescijanskich Tradycjach…

    Lewacy sa jak karaluchy. Wszystko zakazaja i zanieczyszczaja swoimi odchodami. Lewactwo – robactwo. Pluja na Wiare i Tradycje swoich przodkow

  8. Właśnie w empiku miałem wydać 20 zł,a wydałe 200zł.to wspaniałe miejsce na zakupy,czego nie ma można zamówić i za 2-3 dni odebrać.Dzięki za wspaniałą reklame prawicowcom>>>.

  9. a wezcie, nergal specjalnie prowokuje zeby troche szumu kolo siebie narobic, a wy lykacie wszystko jak pelikany, natomiast nie wiem czym sie kierowali ze wzieli czubaszkowa

  10. “To jest komercyjne wykorzystywanie wartości i tradycji chrześcijańskich oraz laicyzacja świąt”
    Dzień 25 grudnia wybrano nie na podstawie informacji biblijnych, lecz ze
    względu na rzymskie święta, które obchodzono pod koniec rokuˈˈ, kiedy
    to na półkuli północnej następuje przesilenie zimowe. Urządzano wtedy
    Saturnalia (ku czci Saturna – boga rolnictwa) oraz ˌˌpołączone święta
    dwóch bóstw słońca: rzymskiego Sola i perskiego Mitryˈˈ. Narodziny obu
    bogów świętowano właśnie 25 grudnia, na który to dzień według kalendarza
    juliańskiego przypadało przesilenie zimowe. Te pogańskie święta zaczęto
    ˌˌchrystianizowaćˈˈ w roku 350, gdy papież Juliusz I ogłosił 25 grudnia
    dniem narodzin Chrystusa. ˌˌObchody Bożego Narodzenia stopniowo
    wzbogacały się o inne obrzędy związane z przesileniem lub je
    zastępowałyˈˈ – napisano w dziele Encyclopedia of Religion. ˌˌWizerunek
    słońca coraz częściej był wykorzystywany jako symbol wskrzeszonego
    Chrystusa, a tarczę słoneczną w postaci nimbu (…) zaczęto umieszczać
    nad głowami chrześcijańskich świętychˈˈ za wikipedią

    • nie martw sie. w tym czasie kilka innych osób zrobiło tam zakupy. tak to jest, bojkot działa w dwie strony 🙂 osoby, które nie zgadzają się z bojkotem pójdą tam i zrobią zakupy, żeby zaprotestować całej akcji.

      • To pewnie cala “zaloga” co sie urwala z parady rownosci w Poznaniu. I co? Dokupili badziewiastych sztucznych kwiatkow na pedalska tecze 🙂 Ale wy jestescie glupi lewacy 🙂

        • marianna “o zupie”, a ty “o dupie”… co maja do empiku sztuczne kwiaty z teczy??? :O zamiast pisac, ze ktos jest glupi to lepiej wypowiedz sie w temacie, chyba ze cie na to nie stac.

          • A ty cziewo nie ponial? Tolka pa ruski gawarisz? Przeczytaj co napisalem i rusz glowa ciemniaku. Pozdrawiam

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.