Muzeum Auschwitz poinformowało na Twitterze, że w serwisie internetowym izraelskiego dziennika „The Times of Israel” napisano o „nazistowskiej Polsce”.

Tekst, w którym użyto skandalicznego sformułowania, dotyczył pogrzebu byłego szefa Mosadu Meira Dagana. W uroczystości uczestniczyli prezydent i premier Izraela, minister obrony oraz dowódca izraelskiej armii (IDF). Określenie „nazistowska Polska” pojawiło się przy opisie kraju, z którego podczas II wojny światowej mieli uciekać rodzice Dagana.

Przedstawiciele Muzeum Auschwitz zaapelowali na Twitterze do redakcji pisma o poprawienie błędu. We wpisie podkreślono, że Polska była krajem okupowanym przez nazistowskie Niemcy.

Redakcja 'The Times of Israel’ poprawiła błędne sformułowanie 'nazistowska Polska’ na 'okupowana przez nazistów Polska’. Dziękujemy” – brzmi komunikat polskiej ambasady w Tel Awiwie.

Zastanawiamy się, za co tu dziękować? Za to, że kłamca zrobił to, czego wymaga elementarz kultury i rzetelności? Nie mamy też złudzeń, że była to pomyłka. A określenie „Nazi Polska” i tak poszło w świat i urobiło kilku kolejnych głupków.