foto: nbp

Wkrótce do obiegu trafi nowy banknot – o nominale 500 złotych. Znajduje się na nim wizerunek króla Jana III Sobieskiego.

Doradca zarządu do spraw szkoleń i ekspertyz Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych Aleksandra Grynkiewicz poinformowała, że banknot jest większy niż pozostałe nominały. Podkreśliła również, że banknot posiada cały system zabezpieczeń i jest na bardzo wysokim poziomie technologicznym.

Menedżer do spraw banknotów Jerzy Dziemidowicz powiedział, że nowy banknot szatą graficzną zbliżony jest do tego o nominale 200 złotych. Ma domykać serię „Władcy Polscy”, więc nawiązuje do pozostałych banknotów. Założenie było takie, by pieniądze stanowiły całą serię estetycznie i graficznie do siebie zbliżoną.

Według Dziemidowicza banknot z królem Sobieskim jest „najlepiej zabezpieczony z całej serii”. Dowodzi on, że banknoty polskie zabezpieczane są bardzo starannie, ale w różny sposób. Nieco inny jest poziom zabezpieczeń na tych o nominale 10 i 20 złotych – zbliżony do siebie, zbliżony na banknotach 50 i 100 złotych i zbliżony na banknotach 200 i 500 złotych.

Seria banknotów „Władcy polscy” zaprojektowana przez Andrzeja Heidricha została wprowadzona do obiegu w 1995 roku. W ramach tej serii na banknotach znaleźli się do tej pory polscy władcy z dynastii Piastów i Jagiellonów, w kolejności chronologicznej odpowiadającej wzrostowi nominałów: Mieszko I, Bolesław Chrobry, Kazimierz Wielki, Władysław Jagiełło i Zygmunt I Stary.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.