foto: Michał Górski/parezja.pl

10. dnia powstania warszawskiego po raz pierwszy słychać nadawane przez BBC ostrzeżenie pod adresem hitlerowców. Było emitowane w kilku językach.

Od 10 sierpnia ostrzeżenie powtarzano kilka dni. Skierowane było nie tylko do hitlerowców, ale i wszystkich pracujących w aparacie III Rzeszy.

Raporty otrzymane od dowódcy Polskiej Armii Krajowej walczącej w Warszawie stwierdzają, że niemieckie władze wojskowe nie tylko rozstrzeliwują polskich jeńców wziętych do niewoli podczas działań wojennych w stolicy, lecz również wbrew wszelkim zasadom humanitarnym i prawu międzynarodowemu traktują w najbardziej nieludzki sposób ludność cywilną Warszawy. Wojska niemieckie nachodzą całe dzielnice miasta, mordując z premedytacją mężczyzn, kobiety i dzieci, używając ich jako osłony dla swoich czołgów i wozów pancernych.Ostrzega się niniejszym niemieckie władze wojskowe i cywilne oraz podległy im personel wojskowy i cywilny, że:

1) wszelkie osoby, zarówno wojskowe, jak i cywilne, odpowiedzialne za nakazywanie lub wykonywanie tych okrucieństw, będą odnalezione i należycie ukarane przez zwycięskie Narody Zjednoczone; 2) niemieckie władze wojskowe w strefie działań wojennych będą odpowiedzialne za bezpieczeństwo i odpowiednie traktowanie polskiej ludności cywilnej w ogóle, a wziętych do niewoli żołnierzy Polskiej Armii Krajowej w szczególności – brzmiał komunikat.

Jeszcze tego samego dnia w hotelu przy ulicy Koziej Niemcy zamordowali ponad stu chłopców i mężczyzn.

Oddziały Zgrupowania „Radosław” utrzymują ulicę Okopową, Cmentarz żydowski na Okopowej i Stawki. Oddział „Gurta” zdobywa wodociągi przy placu Starynkiewicza. Żołnierze Zgrupowania Chrobry II zajęli Browar Haberbuscha. W polskich rękach znajduje się Rejon Woli: ul. Żelazna, Grzybowska, Wronia i Ciepła. W nocy nad Mokotowem i Śródmieściem brytyjskie samoloty dokonują zrzutów amunicji i broni, która trafia w ręce powstańców.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.