foto: en.wikipedia.org

2 sierpnia 1944 roku w środę oddziały powstańcze opanowały Stare Miasto. Zajęty został m.in. gmach Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych.

W drugim dniu powstania oczyszczono z Niemców plac Krasińskich, Śródmieście w przeważającej części znajdowało się w rękach Polaków. W innych dzielnicach nie było jednak tak kolorowo. Oddział ppłk. “Żywiciela” wycofał się z Żoliborza do Sierakowa, podczas gdy kompania por. “Starży” utraciwszy łączność z innymi oddziałami, rozpoczęła odwrót, a nad ranem została rozbita przez wroga. Powstańcy na Woli zostali zepchnięci do rozpaczliwej obrony, a drugie natarcie na lotnisko bielańskie zakończyło się niepowodzeniem.

Batalion Jana Kilińskiego zdobył gmach Poczty Głównej przy placu Napoleona, Polacy zdobyli również Arbeitsamt przy placu Małachowskiego. Sukcesy odnoszono również na Powiślu, gdzie opanowano Elektrownię Warszawską. Pod Pęcicami trwały zacięte walki oddziału wycofującego się z Ochoty.

2 sierpnia 1944 Powstańcy zdobyli również niemieckie działo pancerne i dwa niemieckie czołgi. Później utworzono z nich pluton pancerny „Wacek”. 104 Kompania Syndykalistów zdobyła Pałac Krasińskich.

Ukazał się pierwszy numer powstańczego “Biuletynu Informacyjnego”. Niemcy rozpoczęli już akcję eksterminacyjną wymierzoną w ludność cywilną: na Mokotowie rozstrzeliwują ponad 600 osób, w Śródmieściu Południowym policja i gestapo prześladuje mieszkańców, kilkaset osób rozstrzelano w ruinach GISZ oraz w Ogródku Jordanowskim.

2 KOMENTARZE

 1. Na zdjęciu żołnierze I. plutonu dywersyjno-bojowego “Perkun” 3. kompanii Zgrupowania Bartkiewicz (dawny pluton 1150) złożonego z żołnierzy Kadry Polski Niepodległej, włączonej do AK w 1943 r.. Pierwszy z prawej pchor./ppor. Marian Korzekwa (“Herkules”, “Korwin”). Powstańcy na I piętrze kamienicy hr. Ostrowskiego, róg Mazowieckiej i Świętokrzyskiej, zbombardowanej w 1939 r.. Widok od strony pl. Napoleona.

  0

  0
 2. A jutro ?..
  TRZECIA kartka z kalendarza ?Kolejna, nowa świecka tradycja ?
  Liturgii powstaniowej ?..
  Po smoleńskiej ?
  A może by tak, zamiast tej pary w gwizdek – zająć się KONKRETAMI ?..
  Co rząd warszawski, czyli aktualna banda “TKM” ROBI, w celu dalszego wpuszczania nas w kanał ?
  Kolejne jasełka, w dodatku tak perwersyjnie – posługując się jedną z polskich tragedii ?..
  Jedno dobre, że przynajmniej wszyscy zajmują się POLSKĄ tragedią, zamiast cmokać nad żydownią i jej łże-“holocaustem” na każdym kroku..
  Tyle, że jawnie wpuszcza się nas W MALINY, odwracając naszą uwagę od rzeczy ISTOTNYCH…
  Bo przecież KneSsejm nie pojechał na wakacje ?
  A przynajmniej “nasz” Duduś i jego “eksperci”, czyli Smolar i generał Dukaczewski 🙂 …
  I kombinują, jak nas szybciej i skuteczniej zaorać do reszty..
  A my tu o kolejnych powstaniach..
  Mamy w historii POlski mnóstwo tych porąbanych powstań, z których WSZYSTKIE było prowokacjami obcych sił…
  Proponuję zwrócić oczy na NIEDALEKĄ przyszłość, gdy NASZE DZIECI żydownia parszawska powoła w kamasze, do “obrony terytorialnej”, przed “Armią Unijną”, chcącą zaprowadzić w Polszcze “demokrację”, przy współudziale Banderowni, właśnie już dozbrojonej odpowiednio, za pomocą “fundacji” Otwarty Dialog (też coś !..), której właśnie cofnięto “koncesję na handel bronią”, jak poprzednio Prokuratura “podjęła energiczne kroki” dopiero po odczekaniu, aż bandziornia wywiezie kasę do Hamburga 🙂
  O TYM NIKT nie myśli ?..
  Pozwolicie zabrać Waszych synów w celu ich zamordowania rękami Niemców i UPAińców ?
  TYM się martwcie, a nie kolejnymi rocznicami i miesięcznicami liturgicznymi, które nikomu już nie służą, a tylko CYNICZNIE wpuszczają nas w krzaki, a żyd się tylko śmieje, jak Zdradek Sikorski…
  Shalom, Judalandzie !..

  0

  0

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.