2 sierpnia 1944 roku w środę oddziały powstańcze opanowały Stare Miasto. Zajęty został m.in. gmach Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych.

W drugim dniu powstania oczyszczono z Niemców plac Krasińskich, Śródmieście w przeważającej części znajdowało się w rękach Polaków. W innych dzielnicach nie było jednak tak kolorowo. Oddział ppłk. „Żywiciela” wycofał się z Żoliborza do Sierakowa, podczas gdy kompania por. „Starży” utraciwszy łączność z innymi oddziałami, rozpoczęła odwrót, a nad ranem została rozbita przez wroga. Powstańcy na Woli zostali zepchnięci do rozpaczliwej obrony, a drugie natarcie na lotnisko bielańskie zakończyło się niepowodzeniem.

Batalion Jana Kilińskiego zdobył gmach Poczty Głównej przy placu Napoleona, Polacy zdobyli również Arbeitsamt przy placu Małachowskiego. Sukcesy odnoszono również na Powiślu, gdzie opanowano Elektrownię Warszawską. Pod Pęcicami trwały zacięte walki oddziału wycofującego się z Ochoty.

2 sierpnia 1944 Powstańcy zdobyli również niemieckie działo pancerne i dwa niemieckie czołgi. Później utworzono z nich pluton pancerny „Wacek”. 104 Kompania Syndykalistów zdobyła Pałac Krasińskich.

Ukazał się pierwszy numer powstańczego „Biuletynu Informacyjnego”. Niemcy rozpoczęli już akcję eksterminacyjną wymierzoną w ludność cywilną: na Mokotowie rozstrzeliwują ponad 600 osób, w Śródmieściu Południowym policja i gestapo prześladuje mieszkańców, kilkaset osób rozstrzelano w ruinach GISZ oraz w Ogródku Jordanowskim.